FILMS for FOOD: "Pomidory i Wagner" | 1 grudnia, godz.17:00

W grudniu FILMS for FOOD i Kino Muranów zapraszają aż na dwa specjalne wydarzenia w ramach kulinarno-filmowego cyklu. Na początek, już 1 grudnia o godz. 17:00, zajmiemy się tematem ekologicznego rolnictwa, rolników-pasjonatów, targów i kooperatyw - czyli udamy się do źródeł dobrego, prawdziwego jedzenia i dowiemy się gdzie znaleźć je na co dzień!

Seans urokliwego (i poruszającego ważne społeczno-środowiskowe tematy) dokumentu „Pomidory i Wagner” (reż. Marianna Economou, Grecja 2019) dopełni rozmowa przygotowana we współpracy z KUKBUK i poprowadzona przez Darię Pawlewską - redaktorkę naczelną oraz wydawczynię tego kulturalno-kulinarnego magazynu. W dyskusji udział wezmą: Lucyna Zembowicz (FILMS for FOOD, Agnieszka Saternus (Biobazar), Jerzy Nogal (kucharz, pasjonat lokalnych smaków).

Po seansie Zapraszamy na poczęstunek przygotowany przez partnera pokazu, Biobazar.

A już 14. grudnia seans „Filmu o kawie” połączony z rozmową i degustacją.

 

Opis filmu:

PREMIERA ŚWIATOWA: Berlinale, luty 2019
PREMIERA POLSKA: FILMS for FOOD Festival Warszawa, czerwiec 2019

To opowieść o zwykłej społeczności wiejskiej, w której wszystko zaczyna działać w nowy, niezwykły sposób. Za sprawą ekologicznych pomidorów 33 mieszkańców malutkiej greckiej wioski kompletnie zmienia swoje życie.

Otoczona górami równina Tesalii przez wieki zapewniała żywność greckim rolnikom - lecz ostatnio region ten został dotknięty przez kryzys gospodarczy. Pośrodku równiny leży Elias, wioska rolnicza, licząca 33 mieszkańców, bez sklepów, bez szkoły. W tym miejscu rolnik Christos postanowił przestawić swoje gospodarstwo na ekologiczną uprawę pomidorów. Na tyłach domu jego kuzyna, Alexandrosa, pomidory te są następnie pasteryzowane, przerabiane na puree i pakowane ręcznie przez wiejskie kobiety. Wkrótce małe słoiki trafiają na półki sklepów ekologicznych na całym świecie.

Jakby tego było mało, Alexandros wpada na pomysł, aby grać muzykę Wagnera na polach z pomidorami. Wykorzystuje również lokalne legendy, by sprzedawać swoje produkty i przekonuje ludzi z odległych zakątków świata do odwiedzenia wioski Elias i w jaki sposób promuje ją na naprawdę dużą skalę. Film pokazuje co dzieje się, gdy biznes się rozwija, a maleńka wioska otwiera się na świat.

 

Newsletter

(raz w tygodniu)