DKF X WAJDA – seans filmu „Danton” + spotkanie z WOJCIECHEM PSZONIAKIEM oraz JACKIEM GĄSIOROWSKIM, współscenarzysta „Dantona”

Razem z Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zapraszamy na wydarzenie specjalne w ramach DKF X WAJDA – seans filmu „Danton” w zdigitalizowanej wersji oraz spotkanie z WOJCIECHEM PSZONIAKIEM, które poprowadzi Joanna Sławińska, dziennikarka Polskiego Radia.

Uprzejmie informujemy, że podczas spotkań DKF organizowanych przez Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy będą wykonywane zapisy dźwiękowe rozmów prowadzonych w trakcie dyskusji, które następnie mogą zostać rozpowszechnione w różnych formach m.in. za pośrednictwem stron internetowych, mediów społecznościowych lub materiałów informacyjnych, co tym samym wiąże się z rozpowszechnianiem danych w zakresie dobrowolnie przez Państwa podanych podczas rozmowy jako osób uczestniczących w spotkaniu DKF. Odbiorcą danych może być każdy, kto zapozna się z nagraniem.

 

Opis filmu:

Nim rozpoczęły się zdjęcia w Paryżu, a w Polsce trwała jeszcze wiosna "Solidarności" przed wprowadzeniem stanu wojennego. Andrzej Wajda wpadł na rewelacyjny pomysł: ściągnął do Warszawy Gerarda Depardieu, którego obsadził w tytułowej roli, by pokazać aktorowi jak wygląda rewolucja, a zwłaszcza, jak wyglądają jej przywódcy na chwilę przed upadkiem swego dzieła. A. Wajda wspomniał: „Chciałem, aby Depardieu zobaczył twarz Rewolucji - nieludzko zmęczoną, z oczami, które szeroko otwarte zapadają nagle w sen, który się nigdy nie ziści. Depardieu wprowadzony przez Krystynę Zachwatowicz stał dłuższą chwilę w korytarzu Regionu Mazowsze, przez który przewalały się tłumy ludzi i gdzie tworzyła się historia tych dni”. Jak narodził się taki pomysł w umyśle twórcy, jak te dwa żywioły; polski i francuski się przenikały? I jak przełożył się na wyrazistość postaci Dantona?

 

Newsletter

(raz w tygodniu)