Żydowskie motywy - zestaw filmów krótkich

Zestaw filmów krótkometrażowych.

Najmłodszy, The Youngest, reż. Rachel Elitzur, Izrael 2018, 18 min.

W żydowskim, ultraortodoksyjnym świecie jest miejsce tylko na aranżowane małżeństwa. Lea, młoda, dorastająca kobieta, która pracuje w sklepie swojej owdowiałej matki, jest gotowa na miłość. Jednak matka zdaje się jej na to nie pozwalać.

 

Szchita, Shehita, reż. Dean Gold, Kanada 2019, 26 min.

Mówiąca w jidysz społeczność żydowska w Quebecu zaczyna się rozpadać po tym, jak przerażające odkrycie wywołuje demony z przeszłości. Napięcie rośnie między młodym właścicielem farmy, inspektorem ds. koszerności i rabinem, który musi podjąć poważną decyzję przed rozpoczęciem szabasu.

 

Judaizm na nowo, Redefining Judaism, reż. Esmé Annabelle Fox, USA 2018, 13 min.

Historia pierwszej koreańskiej rabinki. Podróż do zdefiniowania i akceptacji własnej tożsamości jest dla Angeli Buchdahl długa i szeroka – wiedzie z Seulu aż do Nowego Jorku. Film analizuje i podważa stereotypową definicję bycia Żydem i stawia pytania, co tak naprawdę znaczy być Żydem?

 

Marność nad marnościami, Vanity of Vanities, reż. Aleksey Shelmanov, Aleksey Turkus, Rosja 2018, 19 min.

Opowiadana z perspektywy dziecka, pełna żywych obrazów historia miłosna rozgrywająca się w prowincjonalnym żydowskim miasteczku i zarazem opowieść o boskiej opatrznośći, wspomaganej działaniami zwykłych ludzi.

 

Komedia w tonacji molowej, Comedy in a Minor Key, reż. Tjebbo Penning, Holandia 2019, 9 min.

Tragikomiczna historia holenderskiej pary, która podczas II Wojny Światowej najpierw ukrywa Żyda, znanego jako Nico, a następnie, gdy umiera on na zapalenie płuc, musi pozbyć się jego ciała.

 

Szmil, Shmil, reż. Baruch Rosenstein, Izrael 2018, 15 min.

Kiedy Szmil zostaje wyrzucony z prestiżowej, ultraortodoksyjnej jesziwy (szkoły religijnej), zrobi wszystko co w jego mocy byle tylko przyjęto go z powrotem.

 

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)