Życie Marcina Lutra

Serial animowany „Życie Marcina Lutra”, który składa się z 10 odcinków, przedstawia życie byłego mnicha, a później teologa i reformatora, którego dzieła i teologia ugruntowały podstawy odnowy Kościoła. Pokazuje dzieciństwo Lutra, jego wczesne lata w klasztorze, a także lata konfliktu, aż do narodzin Reformacji. Przedstawione są w nim również najważniejsze wydarzenia historyczne i charakterystyka Kościoła w XVI wieku.

Film został stworzony przez węgierskiego reżysera Zsolta Richlyego na podstawie scenariusza Jánosa  Lackfiego. Jego wizualny styl łączy drzeworyt i film rysunkowy, co w doskonały sposób przybliża widzowi epokę średniowiecza.

Wersja polska filmu jest siódmą w Europie, po węgierskiej, niemieckiej, angielskiej, fińskiej, litewskiej i brazylijskiej portugalskiej. Jej producentem jest Wydawnictwo Warto, a reżyserem Jerzy Latos, twórca i założyciel Teatru Dobrego Serca w Warszawie. Do współpracy zostali zaproszeni polscy aktorzy i aktorki, m.in.: Tomasz Kozłowicz jako Luter (znany głos z „Harrego Pottera i Insygnia Śmierci czy Pocahontas) oraz Maciej Makowski („Planeta singli”), Zbigniew Dziduch („Epoka lodowcowa”), Dariusz Kowalski („Plebania”), Kamila Bujalska („Bodo”), Paulina Dulla („Kobiety mafii”), Maciej Wilewski („Listy do M.”), Michał Głowacki („Hotel Transylwania”) i Maciej Maziarz jako głos małego Lutra.

Spotkanie promujące polską wersję filmu w Polsce odbędzie się 24 stycznia 2019 roku o godz. 18.00 w kinie „Muranów” w Warszawie, na którym gościem specjalnym będzie węgierski reżyser Zsolt Richly.

 

Patronat:
Ambasada Węgier w Warszawie
ChAT Wydział Pedagogiczny
Ekumenizm.pl
Kino Muranów
Luteranie.pl
Miasto Dzieci.pl
Węgierski Instytut Kultury
Qlturka.pl
Zwiastun Ewangelicki

Producent w Polsce:
Wydawnictwo WARTO Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
Partner strategiczny:
Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP

Wsparcie:
Światowa Federacja Luterańska
Kościół Ewangelicko-Luterański na Węgrzech

 

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)