Zibilla - zestaw krótkich filmów

Wejdź do świata pięknych animacji, które uczą, że warto jest okazywać innym wsparcie. Bohaterami tych czterech, pełnych uroku filmów są zwierzęta - w końcu to one wiedzą najlepiej, że zwłaszcza słabszym trzeba podawać pomocną łapę… Albo kopyto!

Troskliwa dziewczynka specjalnie zostawia na śniegu rękawiczkę, by ta stała się domem dla szukających w zimę przytuliska zwierząt. Cwana małpka dostrzega ogromną kiść bananów - od jej sprytu będzie zależało jak wielki kęs trafi do jej pyszczka. Wychowywana przez konie zebra imieniem Zibilla przeprowadza się do nowego miasta, gdzie udowodni wszystkim, że odmienny wygląd nie ma żadnego znaczenia. A ostatniego dnia jesieni, w pewnym lesie, odbywa się wyjątkowy rowerowy wyścig, którego metą będzie znalezienie schronienia przed nadciągającym powoli mrozem. To zestaw wyjątkowych filmów docenionych i pokazywanych na najważniejszych festiwalach świata.

 

"Prawo silniejszego"

La Loi du plus fort, reż. Pascale Hecquet, Francja, Belgia, Szwajcaria 2015, 6 min.

Mała, przebiegła małpka dostrzega rosnącą na drzewie ogromną kiść bananów. Za wszelką cenę próbuje po nie sięgnąć, ale nie jest to wcale takie łatwe. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, kiedy na jej drodze pojawiają się dużo więksi przedstawiciele gatunku - pawian i goryl. Teraz wszyscy mają ochotę na jednego, konkretnego banana, ale to najmniejsza małpka ma chytry plan, jak zdobyć jego największą część…

Czy wiesz, że…

Według ostatnich badań naprawdę dieta małp jest wprost proporcjonalna do ich rozmiaru? Te mniejsze wybierają owady, średnie gustują w owocach, zaś największe w listowiu.

 

"Ostatni dzień jesieni"

Le Dernier Jour d'automne, reż. Marjolaine Perreten, Szwajcaria, Belgia, Francja 2019, 7 min.

Leśne zwierzęta, takie jak jeż, lis, a nawet niedźwiedź przygotowują się do ostatniego dnia jesieni. Z tej okazji organizują wielki rowerowy wyścig, a swoje pojazdy budują z pozostawionych przez ludzi w lesie przedmiotów. Każdy stara się stworzyć jak najlepszy i jak najszybszy rower, by odnieść w finale wspaniałe zwycięstwo! Jednak po wystartowaniu dość szybko okazuje się, że nie chodzi tu wcale o to kto wygra, a kto komu pomoże schronić się przed zbliżającą się powoli mroźną zimą…

Czy wiesz, że…

Jesienią, wszystkie gatunki ptaków i zwierząt może nie organizują wielkich wyścigów, ale na pewno gromadzą spore zapasy by przetrwać nadciągająca zimę.

 

"Rękawiczka"

La Moufle reż. Clémentine Robach, Francja 2014, 7 min.

Pełna uroku opowieść o dziewczynce, która razem z dziadkiem buduje domek dla ptaków na zimę. Pewnego mroźnego poranka dostrzega ona jednak inne zwierzaki w potrzebie, które nie będą mogły z niego skorzystać. Postanawia więc pozostawić na dworze jedną ze swoich ciepłych rękawiczek, aby ta stała się schronieniem dla szukających ciepła leśnych stworzeń. Rękawiczka jest jednak maleńka i wygląda na to, że może nie pomieścić wszystkich zainteresowanych noclegiem w niej zwierząt.

Czy wiesz, że…

Są zwierzęta, takie jak borsuk, które udostępniają swoją zimową kryjówkę innym zwierzakom - jak choćby wprowadzającym się do ich nory lisom?

Animacja jest zainspirowana tradycyjną ukraińską bajką ludową.

 

"Zibilla"

Zibilla ou la vie zébrée, reż.  Isabelle Favez, Francja, Belgia 2019, 26 min.

Rozpoczęcie roku szkolnego w nowym miejscu nigdy nie jest łatwe. Poznajemy nowych kolegów i koleżanki, nauczycieli. Nawet budynek z początku potrafi płatać figle. Zibilla jest zebrą, adoptowaną przez rodzinę koni i przez paski wygląda inaczej niż wszystkie jednokolorowe źrebaki. Jej najlepszym przyjacielem jest pluszowy lew, zabawka, której nie chcę opuścić nawet na krok. Kiedy ta nagle znika, Zibilla postanawia ją odnaleźć! Pod koniec poszukiwań trafia do cyrku, z którego zniknęła jego największa atrakcja - lew, tyle że prawdziwy. Zebra postanawia pomóc odnaleźć zwierzę, a przygoda ta jedynie umacnia ją w przekonaniu, że jest warta dużo więcej niż inni sobie myślą.

Czy wiesz, że…

Uszy zebry zdradzają w jakim nastroju jest zwierzę? W ten sposób zebry komunikują się między sobą.

 

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)