Zestaw filmów krótkometrażowych | Marlon Brando, Obsada, Zwierciadło

Zestaw trzech filmów krótkometrażowych. Marlon Brando, Obsada i Mirror.

Marlon Brando

Dwoje queerowych nastolatków - jak sami mówią, brat i siostra z innych rodziców - staje przed koniecznością weryfikacji życiowych planów i marzeń, a ich przyjaźń zostaje poddana trudnej próbie. Nagrodzony na festiwalach w Aspen i Nijmegen Film Vincenta Tilanusa, jednego z najbardziej obiecujących młodych twórców niderlandzkiego kina.

Marlon Brando, reż. Vincent Tilanus, Holandia 2020, 19 min.

Obsada: Jetske Lieber, Tijn Winters

 

Obsada

 

Eksperymentalny film zrealizowany z udziałem studentek łódzkiej Filmówki na zlecenie Muzeum Sztuki był elementem wystawy „Praca, praca, praca (praca)”. Film Wendelien van Oldenborgh, cenionej reżyserki i artystki wizualnej, to „nie tylko próba zrewidowania historii nieobecności kobiet w kulturze, lecz również propozycja nowych, niepatriarchalnych narracji i metod pracy”, pisała jedna z kuratorek wystawy, Joanna Sokołowska.

Obsada, reż. Wendelien van Oldenborgh, Holandia 2021, 34 min.

Obsada: Magda Bojdo, Paulina Sacha, Monika Czajkowska, Ewa Borysiewicz
 

 

Zwierciadło

Yitschak Spiegl uciekł z komunistycznej Czechosłowacji w latach osiemdziesiątych. Na Zachodzie mógł odkryć swoją prawdziwą tożsamość, przeszedł operację korekty cech płciowych ciała, zaczął nowe życie. Po latach wraca do Austrii, gdzie mieszkał po ucieczce zza żelaznej kurtyny, a spotkania z przypadkowymi ludźmi pozwalają mu opowiedzieć o najbardziej traumatycznych przeżyciach tamtego czasu. Eksperymentalny dokument reżyserki, muzyczki i performerki Vity Soul Wilmering.

Zwierciadło, Spiegl, reż. Vita Soul Wilmering, Holandia 2022, 54 min.

Gatunek: dokument

 

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)