Zapach gardenii

Po tym jak Isabel urządza piękny, wykonany na zamówienie pogrzeb swojego męża, dostaje propozycję, aby wykorzystać swój niezwykły talent do organizacji niestandardowych pochówków dla swoich sąsiadów. W oferowaniu seniorom możliwości dyktowania warunków jak ich życie powinno być uhonorowane podczas tej ostatniej ceremonii, Isabel odnajduje nowy cel w swoim życiu. Po drodze jednak, zostaje zmuszona do zakwestionowania swoich przekonań oraz swojego stosunku do życia i śmierci.

Zapach Gardenii to debiutancki film afro-portorykańskiej piosenkarki i artystki multidyscyplinarnej Macha Colón. Jest prowokacyjną refleksją na temat śmierci i żałoby. Z udziałem ponad osiemdziesięcioletniej Luz Marii Rondón w swojej pierwszej filmowej roli głównej, oferuje słodko-gorzką opowieść o współczesnym Portoryko. Film miał swoją światową premierę na festiwalu Tribeca.

MACHA COLÓN – właściwie Gisela Rosario Ramos; producentka, reżyserka, autorka i organizatorka życia kulturalnego z Portoryko. Studiowała w Nowym Jorku, gdzie pracowała także jako montażystka filmów dokumentalnych oraz uczestniczyła w performansach Eduardo Alegria. Jest stypendystką Art Matters Foundation oraz NALAC. Jak pierwsza otrzymała nagrodę Resiliency Award through the Arts przyznawaną przez National Museum of Puerto Rican Arts & Culture w Chicago. Jest członkinią grupy popowo-rockowej Macha Colón y Los Okapi. Niedawno wygrała międzynarodowy konkurs na realizację filmu dokumentalnego o siedemdziesięcioletniej portorykańskiej diwie queer, “Cartas de amor para una ícona”.

Przed seanem pokazany zostanie film krótkometrażowy:

BOA

Reżyseria: Nicolas Parra
13 min / Kolumbia / 2021
Animacja, ekologia, dramat

Z rozerwanej rury pośrodku dżungli wycieka toksyczna ciecz, która zatruwa ogromną rzekę. BOA interweniuje, aby ochronić jej dopływ, jednak wszystko się zmienia w momencie pojawienia się człowieka.
Film krótkometrażowy BOA powstał zdalnie we współpracy z animatorami z Kolumbii, Peru, Argentyny, Meksyku, Dominikany oraz Hiszpanii i pokazywany był już na kilkudziesięciu festiwalach na całym świecie.

NICOLAS PARRA – Magister Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Narodowym w Kolumbii. Pracował jako reżyser, koordynator animacji oraz twórca layoutu przy różnych projektach w studiu Dinamita Animación, m.in. "Llave de Papel" (2014), "Camino de agua para un Pez" (2015), "Borrado" (2016), “Buñuel en el laberinto de las tortugas” (2018), “Memorias de un hombre en Pijama” (2018), “Rick and Morty S04 y S05” y “Las Crónicas Elefantiles T01”.

 

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)