Żalanasz - Pusty Brzeg + Hakawati

Żalanasz (tł. Puste Miejsce) było piękną, kwitnącą osadą nad brzegiem jeziora Aralskiego. Miejscem dostatnim, pełnym życia i radości. Przez ambitne plany sowieckich dygnitarzy stała się pustynną wioską zasypywaną zatrutym pestycydami piachem.

"Żalanasz - Pusty Brzeg"

Żalanasz (tł. Puste Miejsce) było piękną, kwitnącą osadą nad brzegiem jeziora Aralskiego. Miejscem dostatnim, pełnym życia i radości. Przez ambitne plany sowieckich dygnitarzy stała się pustynną wioską zasypywaną zatrutym pestycydami piachem. Mieszkańcy przystosowali się do nowych, post apokaliptycznych warunków, tak jak człowiek przyzwyczaja się do swojej choroby. Osiedli w pustce. W miejscu bez czasu, gdzie wspomnienia są marzeniami, a codzienność oczekiwaniem na powrót morza. Pamięć o morzu jest tu namacalna, żywa i dużo ważniejsza od teraźniejszości. Pozwala przetrwać.

Scenariusz, zdjęcia, reżyseria: Marcin Sauter

Producent: Barbara Ławska

Studio Filmowe Kronika

Czas trwania: 40 minut

 

"Hakawati"

Hakawati to w arabskiej tradycji mistrz opowieści, genialny gawędziarz, który opowiada historie każdemu, kto chce słuchać. Jego rola w kulturze arabskiej była bardzo ważna: gromadził tłumy ciekawe nowych baśni, dziwnych historii. A teraz prawdziwych Hakawati już nie ma. We współczesnym świecie nie ma czasu na słuchanie opowieści. Reżyser rusza na poszukiwanie prawdziwych opowiadaczy i trafia na pozostałości tradycji, niestety – bardziej przeznaczonej dla turystów z kamerami niż dla rdzennych mieszkańców.

Scenariusz, reżyseria, zdjęcia: Marcin Sauter

Produkcja: Studio Filmowe Kalejdoskop

Czas trwania: 37 minut

 

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)