Urywki raju

Zapraszamy na pokaz specjalny nagrodzonego na festiwalu w Wenecji dokumentu "Urywki raju" w reżyserii K.D. Davison. Po seansie odbędzie się spotkanie z Andrzejem Pitrusem, autorem książki "Przebłyski piękna", nominowanej do Nagrody 'Kina' im. Bolesława Michałka. Spotkanie poprowadzi Jakub Majmurek. Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu książki w kinie.

Ostrzeżenie dla osób z epilepsją. Film zawiera światła stroboskopowe.

Wokół nas, pośród powszedniego bałaganu, lśnią złote iskierki. Drobne mgnienia piękna. Kawałki raju. Jonas Mekas potrafił je dostrzec. Mekas – człowiek z kamerą, który uparcie rejestrował zwykłe życie, aby potem ze spontanicznych nagrań lepić swoje filmy. Filmy-dzienniki, filmy-poematy. Był najprawdziwszym artystą kina, tworzącym wbrew obowiązującym regułom komercyjnego rzemiosła. Ale to nie wszystko: ów przybysz z Litwy stał się w obcym kraju spiritus movens nowojorskiego undergroundu, krytykiem, kuratorem i promotorem, jednoosobową instytucją.

Po seansie odbędzie się spotkanie z Andrzejem Pitrusem, autorem książki "Przebłyski piękna", nominowanej do Nagrody 'Kina' im. Bolesława Michałka. Spotkanie poprowadzi Jakub Majmurek. Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu książki w kinie.

O Andrzeju Pitrusie:

Jest kuguarem (Puma concolor cougar) odbywającym pokutę w ludzkiej skórze za regularne zmniejszanie populacji Homo sapiens w Górach Skalistych. Obecnie żywi się pokarmem dla dużych kotów, który po­pija nadmiernymi ilościami riojy. Na te ekstrawagancje zarabia jako profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mieszka w południowo-wschodniej Hiszpanii, więc do pracy w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ podróżuje prywatnym samolotem. Pisze książki o filmie (ostatnio m. in. Babcia Helena wychodzi z kina) oraz sztuce współczesnej (m. in. To nie jest sztuka, panie profesorze). Opublikował również ponad dwadzieścia tomów autorskich i zbiorowych. Jest autorem powieści Marieke naga, a obecnie pracuje nad kolejną, zatytułowaną Nasza miłość jest pożeg­naniem. Lubi oglądać melodramaty, słuchać głośnej muzyki, czytając w tym samym czasie poe­zje Miguela Hernándeza. Bardzo tęskni za pewną pumą. Nie pali. Papierosów.

Pokaz i spotkanie organizowane są w ramach międzynarodowych obchodów setnej rocznicy urodzin artysty Jonas Mekas 100!, prowadzonych pod auspicjami Litewskiego Instytutu Kultury oraz Estate of Jonas Mekas. Partnerami wydarzenia są Litewski Instytut Kultury i Ambasada Republiki Litewskiej. Film stanowi hołd złożony Jonasowi Mekasowi.

Nagrodzony w Wenecji dokument stanowi hołd złożony temu budzącemu respekt – a przy tym ujmującemu – człowiekowi. W gronie wspominających go osób znajdują się słynni amerykańscy reżyserzy: John Waters, Jim Jarmusch, Peter Bogdanovich oraz Martin Scorsese.

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)