Transnistria

Transnistria, czyli Naddniestrze – to powszechnie nieuznawane państwo. Jednostronnie oderwało się od Mołdawii w 1990 roku, deklarując pozostanie w ZSRR. Ma własną walutę, armię i flagę z sierpem i młotem, ale na arenie międzynarodowej traktowane jest jak autonomiczny region Mołdawii. Nakręcony na taśmie 16mm nastrojowy film pokazuje ten obszar z perspektywy grupy nastolatków, którzy wbrew rzeczywistości sowieckiego dziedzictwa szukają bezpieczeństwa i wolności. 16-letnia Tanja i pięciu zakochanych w niej kolegów beztrosko korzystają z uroków lata. „Transnistria” jest uniwersalną historią o miłości i procesie dojrzewania w złożonym świecie pełnym sprzeczności.

16-letnia Tanja wraz z pięcioma kolegami uczy się życia. Beztrosko spędza czas, flirtując z nimi i szwędając się po miejscach, gdzie historyczna narracja i społeczne normy uległy zawieszeniu. Naddniestrze nie jest idyllicznym środowiskiem dla młodych ludzi, a przeszłość komunistycznego państwa wisi ciężko w powietrzu. Ludzie kochają się tu młodo, ale równie wcześnie zaczynają kontemplować swoją przyszłość, która oferuje przerażająco ograniczone możliwości. Nakręcony na taśmie 16mm film ma intymny klimat. Jest uniwersalną historią o miłości, młodzieżowej subkulturze i procesie dojrzewania w złożonym świecie pełnym sprzeczności.    

 

Atmospherically shot on 16mm film, “Transnistra” is an intimate and vital account of love and friendship in a complex, contradictory world. Award-winning director Anna Eborn (“Pine Ridge”) intimately follows a group of young people as they move from a sweltering, carefree summer through an unforgiving winter in the self-proclaimed state, where the national flag still holds the hammer and sickle.

 

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)