Stroiciel Himalajów

W 2013 roku do londyńskiego warsztatu Desmonda Gentle na Camden Market trafia klientka z prośbą o dostrojenie pianina. Jest nauczycielką, poślubiła mężczyznę z Ladakh w Himalajach i planuje przenieść się do wioski w stanie Zanskar. Opłakuje fakt, że lokalna szkoła nie ma fortepianu. Desmond postanawia temu zaradzić. Wyrusza w podróż z Londynu w głąb indyjskich Himalajów ze 100-letnim fortepianem. Jeśli mu się uda, będzie to najwyżej położone miejsce, na które kiedykolwiek wniesiono fortepian, i jednocześnie symboliczny triumf muzyki, która łączy różne kultury i światy.

Na swoje 65. urodziny Desmond postanawia podjąć się trudnego wyzwania. Wyrusza w podróż z Londynu w głąb indyjskich Himalajów ze 100-letnim fortepianem, transportowanym przez górskie przełęcze z pomocą jaków i kuców. Miejscem docelowym jest szkoła podstawowa w Lingshed. Jeśli mu się uda, będzie to najwyżej położone miejsce, na które kiedykolwiek wniesiono fortepian i jednocześnie największe osiągnięcie w jego 40-letniej zawodowej karierze. Będzie to również symboliczny triumf muzyki, która w ten sposób połączy różne kultury i światy.

 

”Piano to Zanskar” is an award-winning British documentary film which tells the story of Desmond Gentle, a 65-year-old piano tuner from London, who, facing his future in retirement, “sitting in deck chairs and eating lemon drizzle cake”, decides instead to take on the most challenging and perilous delivery of his four decade career: transporting a 100-year-old upright piano from bustling London to the remote heart of the Indian Himalayas. Desmond’s ambitious destination is a primary school in Lingshed, Zanskar. At 14,000 feet above sea level, it is one of the most isolated settlements in the world. If successful, the expedition will be the highest piano delivery in history. More importantly, it will be the ultimate gesture of music’s universal power: to inspire strength and bring joy.

 

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)