Spotkanie autorskie z Hanką Grupińską i Jakubem Duszyńskim

Zapraszamy na spotkanie z Hanką Grupińską, pisarką i badaczką żydowskich losów, w związku z premierą jej nowej książki. 29 marca, godz. 18:00, Kino Muranów „18 opowieści żydowskich” – tom drugi „12 opowieści żydowskich” – to kolejna książka o świecie, który przestał istnieć. Tu także przedwojnie jest najważniejsze, bo jest najbliżej utraconego życia i najdalej zadanej śmierci. Przed rozmową przedstawiony zostanie film autorstwa Jakuba Duszyńskiego, wieloletniego dyrektora artystycznego Gutek Film. Kręcony od połowy lat osiemdziesiątych zeszłego wieku dokumentalny portret polsko-żydowskiej rodziny, sfilmowany od środka. To próba pokazania bliskich więzi międzypokoleniowych między ludźmi, którzy nigdy do końca nie wyszli z żałoby po utratcie niemalże całej rodziny w Zagładzie. Film w 7 częściach, z których fragmenty dotyczące jednego z bohaterów, pojawiających się w nowej książce Hanki Grupińskiej, zostaną pokazane podczas spotkania w Kinie Muranów. Spotkanie poprowadzi Ania Szyba, kulturoznawczyni, tłumaczka, nauczycielka jidysz.

Nowa książka Hanki Grupińskiej, wybitnej pisarki i badaczki żydowskich losów. „18 opowieści żydowskich” – tom drugi „12 opowieści żydowskich” – to wybór opowieści opracowanych w ramach wieloletnich projektów historii mówionej. Te historie wskrzeszają tętniący życiem świat, którego już nie ma. Premiera 22 marca. 

18 opowieści, 18 losów splecionych w jeden węzeł żydowskiego losu – tego osobistego, prywatnego, kameralnego, który pochłonął cień Zagłady XX wieku.

Czytając te historie, przenosimy się do przedwojennych sztetli, małych miasteczek (m.in. do Zamościa, Lublina, Kowla, Łosic), ale i dużych miast (m.in. Warszawy, Krakowa, Łodzi). Poznajemy codzienne życie Żydów przed wojną, ich złożone koligacje rodzinne. Są to opowieści imponujące szczegółem i konkretem. „Zdumiewająca jest Daniela Bertrama wiedza i pamięć: nazwisk i imion, miejsc, dat, adresów, nazw… Kto się kiedy urodził, jakie miał imiona, gdzie mieszkał, czym się zajmował i kiedy tę pracę zmienił... To dowód, jak bardzo życie rodzinne wypełniało świat moich bohaterów” – pisze Grupińska we wstępie do jednej z opowieści.

Jak zawsze w swojej twórczości autorka nie tylko oddaje głos świadkom epoki, ale dba też o to, by zachować „pełen swoistej składni i słownictwa język polski”, którym się jej bohaterowie posługują. Opowieści dyskretnie uzupełnia dodatkowymi informacjami dotyczącymi ich losów (także powojennych). Jak mówi Henryk Umow: „jedno, co wiem, to to, że będę żył aż do śmierci”.

W książce Hanki Grupińskiej opowieści podszyte magicznym realizmem, jak ta przywołana przez Mieczysława Weinryba z Zamościa, wspominającego wyprawy do sąsiedniej wsi, by móc oglądać lunatykującego po dachach sąsiada, występują obok takich jak historia Samuela Königa, która jest „oszczędna w anegdoty, historyjki. Nie jest barwna dystansem, żartem, wyolbrzymieniem. Jest zwyczajna, prosta, konkretna”. Wszystko po to, by jak Gustawa Birencwajg malować „swoimi słowami świat tak, jak nikt dziś nie potrafi – bo nie ma już ani tych słów, ani tego świata”.

W „18 opowieściach żydowskich” ten świat powraca w lekturze, pozwalając odczuć smak tamtych potraw, zapach miejsc, fakturę dawno zetlałego materiału. Pozwala przywołać „wypieki na mamy twarzy i kolor witarni w jej koszyku”. Jak pisze autorka: „Ze słów powstają wyraźne obrazy". A te zostaną na zawsze. Mimo wszystko.

Hanka Grupińska – pisze i uczy. Współpracowała z pismami podziemnymi, współzałożyła poznański „Czas Kultury”. W latach dziewięćdziesiątych mieszkała w Izraelu. Jest autorką książek: Najtrudniej jest spotkać Lilit, Ciągle po kole, Odczytanie listy, Buntownicy, 12 opowieści żydowskich, Dalekowysoko. Tybetańczycy bez ziemi. Zagładowe książki Hanki Grupińskiej zostały przetłumaczone na język hebrajski, angielski, hiszpański, rosyjski, niemiecki i ukraiński. Przez wiele lat Grupińska zajmowała się historią Zagłady Żydów i kulturą współczesnego Izraela. Przez ostatnie trzynaście przyglądała się losom Tybetańczyków.

Lista seansów

Kwiecień 2024

Wybierz datę seansu

czwartek, 25 kwietnia 2024

Wybierz godzinę seansu

Brak seansów w wybranym terminie

Tytuł polski
Spotkanie autorskie z Hanką Grupińską i Jakubem Duszyńskim