Rzut na matę

Tony jest młodym mistrzem judo, który pragnie spróbować swoich sił stając na macie naprzeciwko legendarnego Sze-to. Ten jednak najlepsze dni ma za sobą - kieruje nocnym klubem, w którym upija się do nieprzytomności i przegrywa duże kwoty uprawiając hazard. Co spowodowało ten rozpaczliwy stan? Czy znajomość z Tonym i z Moną, dziewczyną z Tajwanu marzącą o byciu piosenkarką, za którą podążają szemrane typy przestępczego półświatka, pomoże mu wrócić do rywalizacji?

"Rzut na matę" to osobisty projekt Johnniego To, wymykający się wszelkim gatunkowym klasyfikacjom, nieprzewidywalny, przypominający sen. Reżyser tka swoją miejską opowieść z uwodzących oko kadrów i porywających wizualnie sekwencji, będących dowodem na mistrzowskie opanowanie filmowego kunsztu. Znakomici Louis Koo, Aaron Kwok i Cherrie Ying tworzą wzruszające trio potrzebujących się nawzajem ludzi - pogubionych, walczących o wyjście z labiryntu ulic i zasnutych papierosowych dymem spelun. Niesamowicie sfilmowany, buzujący nocnym życiem Hongkong, to zasługa Siu-keung Cheunga, stałego współpracownika reżysera.

Nieodkryte wciąż arcydzieło, film wskazywany przez samego To jako jego ulubiony, hołd dla "Sagi o dżudo" - debiutu Akiry Kurosawy, ale też magiczny list miłosny do kina po prostu.

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)