Premiera na bis w Centrum Kultury Filmowej | Słodki koniec dnia

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza na uroczysty pokaz premierowy filmu Jacka Borcucha „Słodki koniec dnia”. Twórcy spotkają się z widzami w środę 8 maja o godz. 20:00

 

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza na uroczysty pokaz premierowy filmu Jacka Borcucha „Słodki koniec dnia”. Twórcy spotkają się z widzami w kinie Muranów w środę 8 maja o godz. 20.

Wieczór zatytułowany PREMIERA NA BIS W CKF odbędzie się w ramach inauguracji Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, nowej instytucji, której celem jest rozwój i upowszechnianie kultury filmowej. Pokaz „Słodkiego końca dnia” tuż po oficjalnej premierze filmu to moment, w którym Centrum po raz pierwszy zintegruje się z widzami w warszawskiej przestrzeni.

Na spotkanie w kinie Muranów przybędą twórcy filmu: reżyser Jacek Borcuch oraz Krystyna Janda, nagrodzona za swoją rolę Specjalną Nagrodą Jury na Festiwalu Sundance, polska gwiazda włoskiego kina Kasia Smutniak i autor muzyki Daniel Bloom.

„Słodki koniec dnia” to historia o lęku przed nieznanym, odwadze, sile słowa i pasji życia. Zamach terrorystyczny w Rzymie wywraca świat mieszkańców włoskiej prowincji, wśród których żyje bezkompromisowa i niepoprawna politycznie Maria, polska poetka, laureatka Nagrody Nobla oraz autorytet moralny. Grająca tę postać Krystyna Janda mówi o kontrowersyjnym i nieoczywistym filmie Borcucha: „To coś o końcu mojego świata”.

Pokaz premierowy „Słodkiego końca dnia” i spotkanie z twórcami w Muranowie w ramach PREMIERY NA BIS W CKF to punkt wyjścia do rozmowy o pozycji kina w dzisiejszej rzeczywistości oraz o tożsamości współczesnej Europy.

Wieczór poprowadzi Magdalena Juszczyk.

PREMIERA NA BIS W CKF, „Słodki koniec dnia”, kino Muranów, środa 8 maja, godz. 20:00, bilety do nabycia w kasie kina.

 

Opis filmu:

Miejscem akcji filmu jest włoska prowincja, etruskie miasto Volterra. Tu od lat mieszka Maria - polska poetka, laureatka Nagrody Nobla, autorytet  moralny. Życie Marii toczy się w rytmie włoskiej prowincji,  do czasu gdy na jej relacjach z mężem i córką zaczynają się pojawiać rysy, w miarę jak angażuje się w romantyczny związek z młodym imigrantem Nazeerem.

Na  skrzyżowaniu  wolnego  ducha  i starzejącego  się  ciała Maria stara się zdefiniować swoją rolę w szybko zmieniającej się rzeczywistości. Świat bohaterów zostaje wywrócony do góry nogami, gdy otrzymują szokującą wiadomość o za-machu terrorystycznym w Rzymie. Maria wygłasza publicznie kontrowersyjną opinię, oddając Nagrodę Nobla i wzbudzając poruszenie nie tylko w miasteczku, ale w całej Europie. Jej bez kompromisowość i niepoprawność polityczna okazują się mieć dramatyczne konsekwencje - dla Nazeera, jej rodziny, lokalnej społeczności i niej  samej. "Słodki koniec dnia"  to  opowieść o starciu wielkiego, kreatywnego intelektu i kobiecości z wid-mem rozpadającej się europejskiej demokracji. Od pierwszej do ostatniej sceny Maria ma siłę i odwagę, by walczyć o to, co najbardziej ceni.

 

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)