Obłąkany świat

Młody mężczyzna, Tung, wychodzi ze szpitala po długotrwałym leczeniu: jego karierę w finansach przerwał ostry epizod choroby dwubiegunowej. Wraca pod opiekę ojca, kierowcy kursującego na szlaku między Hongkongiem a Chinami kontynentalnymi. Bohaterowie staną przed podwójnym wyzwaniem: zbudowania na nowo własnej relacji oraz zmierzenia ze społeczeństwem, które przed osobami chorymi psychicznie bezlitośnie zamyka wiele drzwi.

Wong Chun i jego scenarzystka, Florence Chan, z wyczuciem i precyzją ukazują świat osób żyjących z chorobą dwubiegunową: prace nad filmem poprzedzone zostały wieloma wywiadami i konsultacjami środowiskowymi. To jednak nie jedyny temat ich filmu. Na pierwszym planie rysują się skomplikowane relacje dorosłego syna, który musi przedefiniować swoje życie i znaleźć nowe miejsce w rzeczywistości, a starzejącym się ojcem, prostym człowiekiem, który stara się zrozumieć sytuację i towarzyszyć Tungowi w jego problemach. Dzieląc mikroskopijną przestrzeń mieszkania na jednym z typowych hongkońskich blokowisk mają przed sobą niełatwe zadanie. Świat klatek schodowych, schowków, piwnic, przypadkowych spotkań na dachach wieżowców z równie poturbowanymi przez życie sąsiadami staje się przy tym metaforą życia we współczesnej metropolii. 

Rzadka wśród hongkońskich produkcji forma psychologicznego dramatu i dopracowany scenariusz przykuły uwagę znakomitych aktorów - legendarnego Erica Tsanga (z ponad 140 rolami na koncie) oraz byłego modela i gwiazdy pop Shawna Yue. Debiutancki, niezależny film okazał się znaczącym sukcesem, szeroko komentowanym przez krytyków i docenionym przez branżę, czego wyrazem jest między innymi osiem nominacji do Hongkońskich Nagród Filmowych.

 

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)