O żałobie z czułością

Instytut Dobrej Śmierci i ARTE zapraszają na wieczór tematyczny o żałobie i czułym podejściu do doświadczenia straty.

Pokażemy trzy inspirujące reportaże, przedstawiamy perspektywy eksperckie i zapraszamy do rozmowy.

 

Żałoba inaczej

Reż. Susann Kowatsch | 32 min

Żałoba to psychiczny i fizyczny ból. Jak poradzić sobie z poczuciem bezradności wobec śmierci ukochanej osoby? Od pewnego czasu istnieje nowy zawód: towarzysz_ka w żałobie. Osoby te chcą ulżyć cierpieniom i przeprowadzić żałobników przez rozstanie z bliskimi osobami w taki sposób, by jak najwięcej się z niego nauczyli. Ich metody są zaskakująco barwne, kreatywne, głośne i czasem zabawne.Psycho: Żałoba 

Reż. Claudia Euen, Isabel Hahn | 26 min

Żałoba to reakcja na doświadczenie utraty, ale nie tylko, gdy umiera ktoś nam bliski. O różnorodnych obliczach żałoby opowiadają nam trzy osoby: wdowa, uchodźczyni i kobieta, która straciła brata. Swoimi różnymi perspektywami na proces żałoby dzielą się również ekspertki i eksperci z świata psychologii i nauki. Japonia: Telefon w zaświaty

Reż. Constantin Simon, Aruna Popuri | 25 min

W Japonii rzadko zdarza się zdradzać swoje słabości, a psychoterapia jest znacznie mniej rozpowszechniona niż na Zachodzie. Jak radzić sobie z bólem, na przykład po stracie bliskich? Na północy Japonii leży miasteczko Otsuchi, które w 2011 roku zniszczyło tsunami. Nad samym morzem leży ogród, w którym znajduje się budka telefoniczna. A w niej: nie podłączony telefon. Jest nazywany "telefonem wiatru". Po katastrofie ta budka telefoniczna stała się miejscem, z którego ludzie starają się porozumieć z krewnymi, których stracili. 

 

Po filmach odbędzie się panel dyskusyjny, w którym biorą udział:

Izabela Jachnicka - celebrantka prowadząca osobiste ceremonie pogrzebowe

Katarzyna Jackowska-Enemuo - antropolożka kultury, muzykantka, celebrankta

Marta Rouba - psychoterapeutka

Moderacja: Anja Franczak

 

Po panelu zapraszamy na spotkanie “Death Cafe”, czyli do rozmów przy stolikach w kawiarni Kina Muranów. Obecne będą również panelistki oraz inny osoby z Kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci.

ZAPISY: https://instytutdobrejsmierci.pl/events/o-zalobie-z-czuloscia/

Udział jest bezpłatny, ale można dobrowolnie wybrać inną cenę. Kupując bilet wspierasz działalność Instytutu Dobrej Śmierci. Bardzo Ci dziękujemy!

 

Parterzy:

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Fundacja Nagle Sami

odeszli.pl

Lista seansów

Listopad 2023

Wybierz datę seansu

środa, 29 listopada 2023

Wybierz godzinę seansu

Brak seansów w wybranym terminie

Tytuł polski
O żałobie z czułością