Nina Wu

Elektryzujący wizualnie psychologiczny dramat spod ręki jednego z najbardziej uznanych twórców autorskiego azjatyckiego kina. Zaskakujący oniryczną formą i uderzający przekazem zyskał uznanie na festiwalu w Cannes, gdzie miał światową premierę.

Nina już osiem lat marnuje aktorski talent grając na trzecich planach mało prestiżowych projektów. Na horyzoncie pojawia się jednak duża szansa: główna rola w szpiegowskim thrillerze rozgrywającym się w latach 60. Media wieszczą filmowi spektakularny sukces, ale atmosfera na planie i za kulisami produkcji jest bardziej gęsta niż w samej fabule. Presja psychiczna i nieetyczne zagrania skrywane pod przykrywką artystycznej wizji prowadzą bohaterkę w bardzo niebezpieczne rejony. 

Midi Z, reżyser znany z na wpół dokumentalnych, autorskich filmów opowiadających o losach migrantów, z sukcesem próbuje swoich sił w stylowym kinie gatunkowym. Autorką scenariusza jest współpracująca z nim od lat Wu Ke-xi, wcielająca się także w tytułową bohaterkę. Inspiracją do stworzenia tekstu były dla niej doświadczenia aktorek z całego świata, opisywane przez media w związku z akcją #metoo. Film wykracza jednak poza tą tematykę: to opowieść o pełnej determinacji, walczącej o swoje marzenia kobiecie, mierzącej się z nieprzychylnymi strukturami władzy – w rodzinie, na planie, w społeczeństwie. Twórcy sięgają przy tym do klasyki kina, uwodząc neonowym światłem spod znaku Wong Kar-waia i surrealistyczną symboliką rodem z filmów Kubricka.

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)