Niech stanie się prawem

W 2018 roku, po raz siódmy w historii Argentyny, złożono do parlamentu projekt ustawy zapewniający bezpieczną, legalną i darmową aborcję. Projekt ten podzielił argentyńskie społeczeństwo, jak jeszcze żadna współczesna ustawa. Na ulice wyszły tysiące kobiet walcząc o swoje prawa i przekonania. Que Sea Ley dokumentuje protesty Argentynek i walkę o prawo do decydowania o własnych ciałach. Ten niezwykle ważny i mocny dokument miał swoją premierę na festiwalu w Cannes w ramach oficjalnej selekcji i był pokazywany na ponad 30 międzynarodowych festiwalach.

Po seansie zapraszamy na debatę "Zmiany w argentyńskim prawie aborcyjnym: proces ewolucji, nie rewolucji".

Film Juana Solanas to niezwykły zapis walki Argentynek o prawo do decydowania o sobie, własnym ciele i swoim życiu. Reżyser udokumentował powstawanie „zielonej fali” (marea verde), czyli tysięcy osób, które wyrażały swoje poparcie za ustawą legalizującą aborcję, przemiany społeczne, które wywołała debata o prawie aborcyjnym oraz rzeczywistość tysięcy Argentynek.

W rozmowie wezmą udział: Artur Domosławski, dziennikarz i autor reportaży o Ameryce Łacińskiej (m.in. "Gorączka Latynoamerykańska", "Śmierć w Amazonii") oraz latynoamerykanistka, dziennikarka i autorka ukazującego się na łamach OKO.press cyklu reportaży „Miałam Aborcję” Marta K. Nowak.

JUAN SOLANAS – reżyser, scenarzysta, producent; urodzony w 1966 roku w Buenos Aires. Syn znanego reżysera i lewicowego polityka Pino Solanas. W 1976 uciekając z dyktatury argentyńskiej, wyjechał wraz z rodziną do Francji, gdzie mieszkał przez 37 lat. Studiował filozofię i historię na Sorbonie. Jego debiutancki film krótkometrażowy, „El Hombre sin Cabeza” zdobył ponad 50 nagród i wyróżnień na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Cannes. W 2005 roku powraca do Cannes z swoim debiutem pełnometrażowym, „Nordeste”. Jako reżyser i scenarzysta ma na swoim koncie także wielkobudżetową produkcję zagraniczną, „Upside Down”, z Kirsten Dunst, Jimem Strugessem i Timem Spallem. Obecnie pracuje nad najnowszym filmem pełnometrażowym, „El Extranjero”. Zajmuje się także realizacją videoinstalacji wielkoformatowych oraz fotografią. Obecnie mieszka w Urugwaju.

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)