Najlepsze Polskie 30' cz.4

Kolejna odsłona najlepszych polskich krótkich metraży nagradzanych na najważniejszych festiwalach.

W IV zestawie "Najlepszych polskich 30' " znajdują się trzy krótkie filmy fabularne: dwie perełki prosto z Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, czyli Relax Agnieszki Elbanowskiej i Users Jakuba Piątka, a także krótki metraż, który zjeździł już cały świat – Jerry Romana Przylipiaka z fenomenalnymi rolami Sebastiana Łacha i Justyny Wasilewskiej.

 

"Users"

Jedna noc, dwie osoby i kilka minut intymnej konwersacji online, która przerodzi się w elektryzujący emocjonalny pojedynek.

reżyseria: Jakub Piątek
obsada: Maja Pankiewicz, Dobromir Dymecki
29 min.

Kobieta i mężczyzna. Sylwestrowa noc i przypadkowe spotkanie w Internecie. Algorytm łączy ich w parę. Szansa jak jeden do kilkudziesięciu tysięcy. Podobno sieć to ostatnia strefa wolności. Skoro wszystko wolno, to od czego zaczniemy? Ile można przeżyć w jedną noc? Może całe życie? Jest jedna zasada: coś mi się nie spodoba, znudzisz mnie, zawiedziesz – przełączam cię. Chcę coś poczuć. Można tu coś poczuć?

Users, błyskotliwy i wnikliwy komentarz do romantycznych relacji w dobie algorytmów i komunikatorów, z przejmującymi rolami Mai Pankiewicz i Dobromira Dymeckiego, podbił publiczność 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (na którym otrzymał wyróżnienie) oraz Festiwalu w Gdyni.

Reżyser Jakub Piątek studiował reżyserię filmową w Łódzkiej Szkole Filmowej oraz  kulturoznawstwo. Pracował jako reporter i animator kultury. Jego dokumentalny debiut Matka był pokazywany na ponad 50 międzynarodowych festiwalach i zdobył kilkanaście nagród. Obecnie rozwija pełnometrażowy film hybrydowy Film dla mojej mamy.

 

"Jerry"

Zabawna i przewrotna opowieść o wiejskim cudotwórcy i jego nieokrzesanych sąsiadach z fenomenalnymi rolami Sebastiana Łacha i Justyny Wasilewskiej.

reżyseria: Roman Przylipiak
obsada: Sebastian Łach, Justyna Wasilewska, Adam Bobik
26 min.

Napiętnowany przez otoczenie oszust czy człowiek obdarzony niezwykłą mocą? Niektórzy twierdzą, że im pomaga, inni, że jest śmiertelnie niebezpieczny. On sam, zmęczony dotychczasowym życiem, nagle otrzymuje dar, który przychodzi do niego pod postacią… psa. Czy w niego uwierzy i czy uwierzy mu małomiasteczkowa społeczność? Czy potrzebny jest prawdziwy cud, by uwierzyć w uzdrawianie i nadprzyrodzone moce?

"Jerry" zdobył między innymi Nagrodę Główną na Festiwalu Kamera Akcja w Łodzi, Nagrodę za Najlepszy Scenariusz na WAMA Film Festiwal w Olsztynie, Nagrodę za Najlepszą Reżyserię na Open Place Film Festival na Łotwie oraz ponad dwadzieścia nominacji w kraju i za granicą.

Roman Przylipiak ukończył reżyserię na PWSFTviT w Łodzi, Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, studiował również na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Gdańsku. Realizuje krótkie metraże fabularne, dokumentalne i teledyski. Współpracuje również z kilkoma teatrami przy tworzeniu wizualizacji i scen fabularnych do spektakli. Zajmuje się też fotografią, ma na koncie kilka wystaw zbiorowych.
 

 

"Relax"

Nagrodzona na festiwalu w Gdyni, zwariowana opowieść o dyrektorze fikcyjnego domu wczasowego RELAX i jego nielicznym personelu, którzy szykują się na przyjazd uchodźców.

reżyseria: Agnieszka Elbanowska
obsada: Łukasz Lewandowski, Jarosław Boberek, Jarosław Gajewski
26 min.

Żeby ratować swój pensjonat przed bankructwem, Dyrektor postanawia skorzystać z oferty Urzędu Do Spraw Cudzoziemców, wspomaganego przez dotacje unijne, i przemianować swoją działalność na ośrodek dla uchodźców. W dzień spodziewanego przyjazdu, kiedy wszystko wydaje się być gotowe, zaczynają pojawiać się nieoczekiwane komplikacje.

W filmie "Relax" humor miesza się z groteską, a bystra obserwacja społeczna z pomysłową i zaskakującą inscenizacją. Oryginalność fabularnego debiutu reżyserki Agnieszki Elbanowskiej – wcześniej wielokrotnie nagradzanej za swoje krótkie filmy dokumentalne – podbił już serca jury i publiczności festiwalu w Gdyni oraz na festiwalu WAMA w Olsztynie, na którym Relax otrzymał nominacje do nagrody im. Juliusza Machulskiego w dwóch kategoriach: za najlepszy scenariusz oraz rolę Łukasza Lewandowskiego.

Agnieszka Elbanowska jest nie tylko reżyserką, ale też montażystką i fotografką. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Roma Tre University, Warszawskiej Szkoły Filmu i Telewizji oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jej filmy dokumentalne (m.in. Polonez,  Niewiadoma Henryka Fasta, Pierwszy Polak na Marsie) były prezentowane i wielokrotnie nagradzane na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą

 

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)