Mustang | seans online

Mustang
Mustang
Mustang plakat

Kino Muranów zaprasza na seans online.

Nominowany do Oscara (w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny) debiut młodej reżyserki, który podbił serca canneńskiej publiczności, a jednocześnie wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw współczesnych kobiet

Pięć nieokiełznanych dziewczyn, pięć żywiołów i jedno silne pragnienie – wolności. Jednak w świecie, w którym ciągle pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna „znać swoje miejsce”, bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu.

Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej „pozbyć się problemu” i wydać je za mąż – decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.

"Mustang" nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny (konkurował w tej kategorii z "Synem Szawła"), w tej samej kategorii był nominowany do Złotego Globu. Film zdobył również nagrodę FIPRESCI przyznawaną przez stowarzyszenie krytyków filmowych dla Największego Odkrycia Filmowego 2015, nagrodę Publiczności na AFI Fest 2016 i wiele nagród publiczności na europejskich festiwalach filmowych. Jest też laureatem Nagrody Parlamentu Europejskiego LUX oraz nagrody Europejskiej Akademii Filmowej dla Odkrycia Roku. Na Festiwalu Ale Kino! w Poznaniu wygrał Plebiscyt Młodej Publiczności oraz otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Rewelacyjny debiut tureckiej reżyserki. (…) Mimo powagi tematu jest w nim pewna lekkość, żywiołowa radość młodości oraz przyjemne ciepło, nie z klimatu Anatolii się biorące (choć może trochę…), ale z wewnętrznych relacji między kochającymi się siostrami.   
Co Jest Grane 24

Gdyby ktoś przed tym seansem powiedział mi, że zachwycę się filmem o dorastaniu pięciu nastolatek we współczesnej Turcji, pewnie zareagowałbym sceptycznie. A jednak „Mustang” Deniz Gamze Ergüven to film znakomity.   
Gazeta Wyborcza

To chwytający za serce delikatny dramat psychologiczny o pięciu nastoletnich siostrach buntujących się przeciwko konserwatywno-patriarchalnej tradycji rodzinnej.  
Polityka

Nie sposób nie oglądać go jak ostrzeżenia, ponieważ boleśnie pokazuje, jak wygląda piekło, zbudowane na lęku mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet. (…) Mądry i ważny film.  
Wirtualna Polska

„Mustang” to hołd dla niemożliwej do ujarzmienia młodości. Debiut Deniz Gamze Ergüven jednakowo dobrze sprawdza się jako film o dojrzewaniu, współczesna baśń i alegoria polityczna.
Filmweb

Debiut francuskiej reżyserki, Deniz Gamze Ergüven zachwyca świeżością. (…) To cudowna mieszanka humoru, politycznej deklaracji, ale przede wszystkim subtelny portret pięciu dorastających dziewcząt z małej, tureckiej miejscowości.
Interia.pl

Wpisanie ostrego, feministycznego manifestu w strukturę kina młodzieżowego było strzałem w dziesiątkę. „Mustang” to jedno z najważniejszych, najczęściej nagradzanych wydarzeń filmowych w kinie europejskim minionego sezonu.
Dziennik Gazeta Prawna

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)