Księżyc Jowisza

„Księżyc Jowisza”, najnowszy film Kornela Mundruczó, to unikalne połączenie trzymającego w napięciu kina akcji z odważnym filmem artystycznym. Film miał swoją światową premierę w konkursie ostatniego festiwalu w Cannes, gdzie wzbudził skrajne reakcje – od entuzjazmu po oburzenie – ale nikogo nie pozostawił obojętnym. Otrzymał również główną nagrodę oraz nagrodę za najlepsze efekty specjalne na najważniejszym międzynarodowym festiwalu kina fantastycznego w katalońskim Sitges.

Aryan zostaje postrzelony podczas nielegalnego przekraczania granicy. Trafia do obozu o zaostrzonym rygorze, gdzie odkrywa w sobie nadprzyrodzone moce. Kiedy opiekujący się nim cyniczny lekarz dowiaduje się, że chłopak potrafi lewitować, pomaga mu w ucieczce. Jest przekonany, że na cudownych zdolnościach przybysza znikąd, którego wiele osób bierze za anioła, można zbić fortunę.

„Księżyc Jowisza” to siódmy film w dorobku młodego węgierskiego reżysera, twórcy „Białego Boga” i „Delty”, a zarazem już piąte jego dzieło w Konkursie Głównym MFF w Cannes. Opowieść z pogranicza baśni i fantastyki naukowej, która ukazuje najbliższą przyszłość ogarniętej kryzysem Europy.

GŁOSY PRASY

W tym filmie dramat miesza się ze śmiesznością, patos z ironią, a wiara w drugiego człowieka, choć skutecznie nadwątlana, wciąż okazuje się mieć sens. Piękne kino, napędzane przez adrenalinę. 
Interia.pl

Opowieść balansująca na granicy baśni, fantastyki naukowej i kina akcji. (…). Za pomocą intrygującego i – nie ukrywajmy – nieco szalonego pomysłu Mundruczó tworzy kino zaangażowane, a przy tym niesłychanie zabawne i (auto)ironiczne. Reżyser łączy kino gatunków z gorzką w swej wymowie przypowieścią, czyniąc ze swojego filmu wstęp do dyskusji na temat uchodźców, ksenofobii i coraz mocniej dających o sobie znać nastrojach izolacjonizmu.
Onet.pl

„Incepcja” spotyka się z Tarkowskim.
Filmweb.pl

„Księżyc Jowisza” jest zrealizowany bezbłędnie: kamera w długich ujęciach towarzyszy bohaterom, wykonuje niemożliwe niemal obroty, unosi się, pływa, bierze udział w samochodowych pościgach. Jeżeli taki obraz nie zapewni Mundruczó biletu do Hollywood w pracy przy jakimś blockbusterze, to nie wiem, co ten reżyser musiałby jeszcze zrobić.
Moviesroom.pl

Kino zaangażowane (...). A przy tym zabawne, z polotem, niesamowicie efektowne i klimatyczne.
Film.org.pl

Melancholijny film sensacyjny.
Tygodnik Powszechny

 

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)