Krótkie metraże z Bhutanu

Krótka forma to ważna dla bhutańskiej kinematografii przestrzeń artystycznej wypowiedzi, stwarzająca możliwość eksplorowania filmowej formy i mniej popularnych tematów. Poetyckie, ulotne, często na wpół dokumentalne produkcje to okazja do duchowego namysłu, bliskiej obserwacji codzienności i kontemplacji tajemnic zawartych w dawnych opowieściach.

Święta maska, In the Realm of the Gods, reż. Pema Tshering, Bhutan 2011, 20 min.

Młody mężczyzna zajmuje się tradycyjnym rytualnym tańcem, co bardzo imponuje jego malutkiej córce, jednak nie pozwala na utrzymanie rodziny. Rozgrywająca się we współczesnym Thimphu na wpół dokumentalna historia o ironii losu: opowieść o człowieku, który tańczy jak bóg, a żyje jak żebrak.

 
Odosobnienie, Home Alone, reż. Loday Chopel, Bhutan 2014, 10 min.

Dziewięćdziesięciopięciolatek mieszka samotnie z daleka od innych domostw, pielęgnując swoje codzienne rytuały i samodzielnie dbając o dom. Krótki dokument o wytrwałości i niepowstrzymanej woli życia.

 
Czerwone drzwi, The Red Door, reż. Tashi Gyeltshen, Bhutan 2014, 15 min.

Samotny człowiek budzi się na dźwięk kropel wody spadających z sufitu. Wyrusza w drogę, biorąc ze sobą czerwone drzwi, których ciężar przygina go do ziemi. Symboliczna przypowieść spuentowana oryginalną metaforą.

 
Droga mnicha, Monk in the Forest, reż. Karma Wangchuk, Bhutan 2015, 11 min.

Malarska impresja, ukazująca epizod z wędrówki mnicha, który samotny w gęstym lesie mierzy się z własnymi lękami. Pozbawiony dialogu, intrygujący obraz wewnętrznych rozterek.

 
Trzy lata, trzy miesiące, trzy dni, 3 Years, 3 Months, 3 Days, reż. Dechen Roder, Bhutan 2015, 20 min.

"Lo-Sum-Choe-Sum" to buddyjska praktyka odosobnienia, trwającego 3 lata, trzy miesiące i trzy dni, której oddają się mnisi, mniszki i najbardziej wytrwali wierni. To czas przeznaczony na ćwiczenie uważności i świadomości, pozwalające na uzyskanie jasności umysłu. Dla Lhamo, młodej dziewczyny doświadczonej przez los, droga do uzyskania spokoju ducha jest jednak wyjątkowo wyboista.

 

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)