Jinpa

Samotny kierowca o aparycji wiecznego hipisa przemierza ciężarówką surowe przestrzenie tybetańskiego płaskowyżu. Hipnotyczną podróż przerywa jednak spotkanie z niepozornym piechurem, który nosi to samo imię i zmierza do miejsca, w którym ma zabić człowieka. Wyprodukowany przez Wong Kar-waia, zbudowany z przypominających obrazy kadrów, "Jinpa" jest przewrotną, pełną symboli medytacją na temat ludzkiego losu, życia i śmierci. Jego reżyser to uznany pisarz i pierwszy Tybetańczyk, który oficjalnie realizuje filmy w rodzinnym regionie z udziałem lokalnych aktorów i w rodzimym dialekcie.

"Jinpa" łączy estetykę westernu, elementy buddyjskiej filozofii i narracje lokalnej kultury, której ważnym elementem jest dziedziczona pokoleniami zemsta o charakterze wendetty. Drapieżna estetyka filmu i stoickie poczucie humoru przywodziły krytykom na myśl skojarzenia z kinem Jarmuscha czy Kaurismakiego, jednak Tseden to autor osobny i doskonale operujący filmowym językiem, balansujący między kulturami, nawiązujący obrazem zarówno do estetyki regionu, klasyki kina, jak i tradycji europejskiego malarstwa. 

Autorskie kino Tsedena zafascynowało wielu bywalców międzynarodowych festiwali - między innymi jednego z największych twórców azjatyckich kinematografii, Wong Kar-waia, który został producentem "Jinpy". W jednym z wywiadów Wong przyznał, że od dawna śledził produkcje tybetańskiego twórcy i uważa go za "ważny głos swojego pokolenia". Rozmowy z Wongiem i jego stałym współpraocwnikiem, scenografem i kostiumografem Williamem Changiem, miały znaczący wpływ na wizualną stronę filmu.

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)