Intifada Naili

Gdy w 1987 r. wybucha Pierwsza Intifada, żyjąca w Gazie Naila Ayesh musi wybierać między miłością, rodziną a wolnością. Pomimo rozterek decyduje się ostatecznie na dołączenie do działającej w podziemiu kobiecej sieci animującej ruch oporu. Jej działania wkrótce przypomną całemu światu o prawach Palestyńczyków i Palestynek do samostanowienia oraz zmusi Izrael do rozpoczęcia negocjacji z Organizacją Wyzwolenia Palestyny.

„Intifada Naili” to przejmująca opowieści o realiach izraelskiej okupacji Palestyny: historia wyburzeń domów, deportacji aktywistów i aktywistek politycznych, aresztowań i tortur, rozdzielania rodzin oraz postępującej kolonizacji i grabieży ziemi. Jest to także historia oporu, w którym kluczową rolę odgrywały kobiety, przeciwstawiając się nie tylko izraelskim represjom, ale także patriarchalnej kulturze społeczeństwa palestyńskiego.

 

Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem:

 

Fidaa AlZaanin - Palestynka z Gazy, aktywistka społeczna i feministka. Studiowała informatykę w Gazie oraz gender studies na Uniwersytecie Islandii. Badała aktywność kobiet i młodzieży w strefie Gazy. Obecnie mieszka w Berlinie, gdzie angażuje się w inicjatywę "Strajk Kobiet"

 

Patrycja Sasnal - kierowniczka programu: Bliski Wschód i Afryka w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych - PISM

 

Dominika Blachnicka-Ciacek - socjolożka, niezależna kuratorka i wykładowczyni na Goldsmiths College na Uniwersytecie Londyńskim. Była obserwatorką praw człowieka we Wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu.

 

Prowadzenie: Przemysław Wielgosz  (Le Monde Diplomatique - edycja polska)

 

 

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)