Huiczole, ostatni strażnicy pejotla

Na prośbę Indian Wixáritari w 2014 roku powstaje nagradzany i znakomity film dokumentalny pt: „Huichol, Los Ultimos Guardianes del Peyote” („Huiczole, ostatni strażnicy pejotla"), zrealizowany przez Paolę Stefani i Hernána Vilcheza. Po projekcji spotkanie z Marakame José Luisem “Katira” Ramírezem, głównym bohaterem filmu.

Opowieść o Wixáritari - jednej z ostatnich zachowanych kultur przedchrześcijańskich w Ameryce Łacińskiej. Dokument o ich zmaganiach, by ochronić Wirikutę, święte miejsce gdzie rośnie pejotl. Powiązana z nią tradycyjna medycyna, postrzegana jest jako źródło wiedzy i kontinuum ich bogatej tradycji. W filmie podążamy za rodziną Ramirez, typową familią Wixáritari z wioski Laguna Seca w Sierra Madre Occidental, podczas pielgrzymki na ziemie Wirikuta, będącej coroczną tradycją duchową dla Indian Wixáritari. José Luis “Urramuire” Ramirez, główny bohater filmu to marakame, a prywatnie ojciec Enrique i jego ośmiorga rodzeństwa, uzdrowiciel i przywódca duchowy społeczności. Film opowiada o zmaganiach z ochroną ziemi i pokojowej walce, do jakiej stają rdzenni mieszkańcy Meksyku. Walce o ziemię dla nas wszystkich.

 

PO FILMIE

Po filmie odbędzie się otwarta rozmowa ze specjalnym gościem z Meksyku - Marakame José Luisem “Katira” Ramírezem. To przedstawiciel starszyzny Indian Wixáritari z Sierra Madre Occidental w la Laguna Seca. Marakame, lider ceremonialny, uzdrowiciel. Podróżuje zawsze ze swoimi skrzypkami. Główny bohater filmu dokumentalnego "Huiczole, ostatni strażnicy pejotla". Aktywny działacz na rzecz ochrony świętej ziemi Wirikuta, a także praw ludności rdzennej m.in. w Meksyku, USA, Kolumbii i Boliwii. Człowiek pełen radości i wiary.

Spotkanie oraz rozmowa po pokazie filmu będą tłumaczone z hiszpańskiego i prowadzone przez znawczynie kultur rdzennych, uczestniczki pielgrzymek na świętą ziemię Wirikutę:

Iwona Klemczak - podróżniczka, pilotka wycieczek, iberystka. Związana z turystyką od dziesięciu lat, od siedmiu mieszka w Meksyku, gdzie pracuje jako przewodnik lokalny. Na co dzień prowadzi bloga Meksyk po polsku. Współpracowała z różnymi organizacjami pozarządowymi w zakresie aktywizacji i ochrony społeczności lokalnej zarówno w Polsce, jak i za granicą. Kulturę i tradycję Wixáritari poznała podczas pielgrzymek na pustynię Wirikuta.

Renata Koper - podróżniczka, filolożka, zwolenniczka odpowiedzialnej turystyki, organizatorka wypraw do kultur rdzennych, założycielka Soul Travel. Od 2012 roku działa na rzecz Wirikuty, przyjaciółka rodziny Ramírez z La Laguna Seca, podróżuje na pustynię z Wixáritari.

 

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)