Holiday

Specjalne pokazy zwycięzców 18. MFF Nowe Horyzonty. Zobacz „Holiday” i „Siedzącego słonia” w kinie Muranów

Zapraszamy do kina Muranów na jedyne w naszym mieście pozafestiwalowe pokazy „Holiday” – zdobywcy Grand Prix i „Siedzącego słonia” – laureata Nagrody Publiczności 18. MFF Nowe Horyzonty – największego festiwalu filmowego w Polsce. Specjalne seanse zwycięzców wrocławskiej imprezy to unikatowa szansa, żeby poczuć festiwalową atmosferę i przygotować się na tegoroczną odsłonę wydarzenia.

 

Holiday, reż. Isabella Eklöf | Grand Prix 18. MFF Nowe Horyzonty  - pokaz 9 maja, godz. 20:00

Holiday Isabelli Eklöf zaczyna się jak obietnica niezapomnianych wakacji – tureckie wybrzeże, drinki z palemką, dom z basenem, a w nim bogate towarzystwo. I tylko twarz młodziutkiej, niebywale atrakcyjnej Saschy zdradza czujność i napięcie kryjące się pod niewinnym uśmiechem. Duńska reżyserka w jednocześnie niepokojący, piekielnie przenikliwy i magnetycznie przyciągający sposób portretuje świat współczesnej przestępczości, w którego sidła wpada główna bohaterka. Upojenie blichtrem przeplata się tu z brutalnością, a kobiece ciało jest traktowane jako kolejny dodatek do kolekcji luksusowych towarów. Eklöf nie proponuje jednak prostych wyroków i rozwiązań, pokazując cienką granicę przebiegającą między rzeczywistością kata i ofiary.

 

Siedzący słoń (Da xiang xi di er zuo), reż. Hu Bo | Nagroda Publiczności 18. MFF Nowe Horyzonty - pokaz 12 maja, godz. 18:00

Siedzący słoń (Da xiang xi di er zuo) jest perfekcyjnym połączeniem kina protestu i klimatu rodem z filmów noir. W Siedzącym słoniu obserwujemy zrealizowaną z rozmachem panoramę międzyludzkich relacji, na których piętno odciska moralna korupcja. Impulsem wszystkich zdarzeń jest tu szkolny incydent, skutkujący serią tragicznych wydarzeń. Rozkręcająca się spirala przemocy pochłania kolejnych bohaterów, którzy zaczynają fantazjować o ucieczce z miasta. Ich pragnienie ucieleśnia mityczny siedzący słoń z miasta Manzhouli – nieporuszony, obojętny niczym Budda. Siedzący słoń to nie tylko mocna, szczera do bólu diagnoza współczesnych Chin, lecz także jeden z najbardziej poruszających obrazów straconej młodości.

 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty to największe wydarzenie filmowe w Polsce, w ramach którego widzowie mają okazję zobaczyć odważne kino artystyczne, hity światowych festiwali i nowe filmy bezkompromisowych wizjonerów. Wypełnieniem idei kina „nowohoryzontowego” jest konkurs główny. To tu trafiają tytuły, które za sprawą niezwykłej formy i siły ekspresji, nie pozwalają o sobie zapomnieć. Budzą skrajne reakcje i emocje, rodzą polemiki i dyskusje, wywołują zachwyty i protesty. Ale to właśnie takie filmy najczęściej wyznaczają najnowsze trendy w światowym kinie.

Od 25 lipca do 4 sierpnia 2019 zapraszamy na 19. edycję festiwalu.

 

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)