Fresh Wave 2017

Zestaw najlepszych krótkich metraży młodego pokolenia filmowców z Hongkongu, wybranych spośród laureatów projektu Fresh Wave: głos niezależnych twórców, w oryginalny sposób eksperymentujących z filmową formą.

Fresh Wave to program realizowany od 2005 roku pod patronatem Johnniego To i Hong Kong Arts Development Council, w ramach którego wybrane spośród zgłoszeń propozycje otrzymują dofinansowanie i opiekę mistrzowską, a zrealizowane filmy biorą udział w corocznym konkursie. Projekt jest barometrem nie tylko tego, co nowe i świeże w kinie Hongkongu, ale także kwestii, które budzą emocje i są obiektem uwagi młodego pokolenia.

Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami.

 

TAJEMNICZA KWIACIARNIA, LITTLE SHOP OF GROTESQUE, 23 min.
reżyseia: Michelle Hung Tsz-ching
obsada: Che Wing-hei, Kay Choi, Juliana Wong
Molly ma wyjątkowy kontakt z kwiatami, którymi się opiekuje; na zapleczu kwiaciarni rośnie jednak rzadki okaz, którego pąk nie chce się rozwinąć. Będzie musiała zadbać o niego w szczególny sposób. Florystyczny thriller w pięknie komponowanych, słodko pachnących kadrach.

 

RZEKA LIU YANG, LIU YANG HE, 25 min.
reżyseria: Jun Li
obsada: Rain Lau, Ko Hon-man
nagody: Fresh Wave Open Division 2017 - Najlepszy Film
Liu Yang to nie tylko nazwa rzeki, ale tez tytuł powszechnie znanej komunistycznej piosenki, śpiewanej w czasachn reformy rolnej, gdy młodzi ludzie wysłani zostali do pracy w polach i fabrykach. Pani Kah-kah uległa wtedy wypadkowi; dziś przyjmuje klientów na godziny w swoim maleńkim mieszkaniu. Z jednym z nich zdaje się wiązać ją autentyczna przyjaźń. Ciepła i bezpretensjonalna opowieść o więziach rodzących się bez względu na okoliczności.

 

OSTATNIE POŁĄCZENIE, LIFE ON THE LINE, 25 min.
reżyseria, scenariusz, zdjęcia: Cheung Yin-kei
obsada: Joman Chiang, Himmy Wong, Chloe Yeung
Nim pracuje w telefonie zaufania dla samobójców - jest jedną z najlepszych specjalistek, pomagających zdesperowanym dzwoniącym. Pewnego dnia odbiera jednak połączenie od kogoś, kto odegrał tragiczną rolę w jej własnym życiu. Trzymająca w napięciu, przejmująca historia walki o ludzkie życie - i własne człowieczeństwo.

 

REALIZM, REALISM, 25 min.
reżyseria, scenariusz: Li Cheuk-shing
Dokumentalny film w filmie. Studentka opowiada o swoich doświadczeniach związanych z pracą w seks-biznesie: to świetny temat dla stojącej za kamerą młodej dokumentalistki, jednak czy w pogoni za mocnym reportażem nie traci ona z oczu czegoś bardzo ważnego?

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)