El Gusto

Wielkie miasta ze swej natury są przesycone dźwiękiem. Odgłosy ulicy scalają się z metalicznymi taktami maszyn przemysłowych i basowymi pomrukami kursujących statków. W takim właśnie tyglu portowego Algieru narodził się niezwykły gatunek muzyczny – Chaabi. Muzyka popularna i demokratyczna, wykonywana i słuchana wspólnie przez żydowskich i muzułmańskich robotników i rzezimieszków, przesycona atmosferą berberyjskich i andaluzyjskich pieśni religijnych, ale nie stroniąca też od jazzowego brzmienia.

Debiutancki film Safinez Bousbii z pietyzmem prezentuje kolejne portrety arabskich i żydowskich muzyków, śledzi ich, często skomplikowane, osobiste historie i muzyczną drogę na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Z tej emocjonalnej, filmowej przygody wyłania się prawdziwa potęga muzyki jako języka łączącego nas ponad podziałami etnicznymi i religijnymi. El Gusto to jednak także historia wzruszającego sukcesu. Po ukończeniu filmu, dzięki staraniom reżyserki, orkiestra odrodziła się w praktycznie oryginalnym składzie, nagrała dwa udane albumy i wystąpiła w wielu prestiżowych salach koncertowych na całym świecie.

Film zdobył m.in. Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Waszyngtonie (2012) oraz Nagrodę za najlepszą reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu w Abu Zabi (2011).

Projekcja filmu w ramach Festiwalu Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju, którego 5. edycja odbędzie się w Warszawie w dniach 22-26.10.2021.  Jego celem jest odkrywanie sztuki zdolnej do wyrażenia transcendencji, mogącej zaspokoić metafizyczny głód człowieka XXI wieku.

Posługując się językiem muzyki współczesnej Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju prezentuje publiczności program, w którym duchowość różnych kultur wyraża się przez sztukę. Na zaproszenie festiwalu powstają projekty łączące przeszłość z teraźniejszością, sacrum z profanum, kulturę lokalną z globalną. Festiwal zaprasza artystów oraz widzów do spotkania z nieznanym. Prezentuje muzykę, która dotyka głębokich emocji, otwierając na pokojowe współistnienie oraz różnorodność wolną od podziałów i przemocy.

Szczegóły programu festiwalu: muzykawiary.pl

 

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)