Duchy wojny domowej

Co się dzieje, gdy po wielu latach milczenia konfrontujemy się z bolesną przeszłością? Jak zachowują się ci, co przetrwali zbrodnie w milczeniu, a potem ośmielają się przełamać ciszę i żądać sprawiedliwości? José Galantes nie może zaakceptować faktu, że jego oprawca żyje bezkarnie zaledwie kilka metrów dalej. Maria Martín walczy o to, by jej ojciec został ekshumowany z masowego grobu i pochowany obok matki. Jednak ustawa amnestyjna przyjęta przez znaczną większość w hiszpańskim parlamencie w 1977 roku nie tylko gwarantowała zwolnienie wszystkich więźniów politycznych, ale zakazała ścigania przestępstw popełnionych przez dyktaturę Franco. Z tego powodu wiele zbrodni z tamtego okresu pozostaje niewyjaśnionych do dzisiaj.

Film pokazuje, jak ocaleli z 40-letniej dyktatury Franco po dziesięcioleciach milczenia w końcu konfrontują się ze sprawcami brutalnych zbrodni. Ofiary obozów reedukacyjnych, tortur i pozasądowych zabójstw w końcu połączyły siły, by przerwać milczenie i stawić czoło sprawcom, którzy od wielu lat cieszą się bezkarnością. Śledzimy wywiady z nimi, a także z ich krewnymi i prawnikami zajmującymi się prawami człowieka. Poznajemy kulisy ich walki o ujawnienie prawdy i zniesienie prawa do amnestii dla zbrodniarzy. Film pokazuje w jaki sposób ruch, który rozpoczął się w czyjejś kuchni, w końcu zdołał zdobyć wystarczające poparcie wśród ludzi, rozbudzając świadomość tłumionej głęboko traumy. Efektem był międzynarodowy proces, podczas którego wydano nakaz aresztowania dla około dwudziestu byłych oprawców reżimu Franco.

[źródło opisu Against Gravity].

 

Po projekcji filmu “Duchy wojny domowej” (“El silencio de otros”) odbędzie się rozmowa na temat filmu, jego znaczenia dla współczesnej pamięci historycznej w Hiszpanii i dla walki ofiar frankizmu o sprawiedliwość. Porozmawiamy także o wątkach przedstawionych w filmie - o walce matek o odzyskanie skradzionych podczas dyktatury dzieci, o roli państwa hiszpańskiego w ochronie frankistowskich oprawców, a także o planach ekshumacji gen. Franco z Doliny Poległych.

 

Naszą gościnią będzie:

 

dr Judyta Wachowska - hispanistka, badaczka i krytyczka literatury, członkini zespołu Zakładu Literatury Hiszpańskiej i Iberoamerykańskiej Instytutu Filologii Romańskiej UAM w Poznaniu; obecnie zajmuje się tematyką pamięci w literaturze hiszpańskiej, kobiecymi więzieniami frankistowskimi oraz hiszpańską literaturą obozową.

 

Rozmowę poprowadzi: 

 

Roman Kurkiewicz - dziennikarz, publicysta, lewicowy aktywista.

 

 

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)