Cumbia dookoła świata

Cumbia que te vas de ronda to muzyczna podróż grupy muzyków-filmowców, którzy szukają odpowiedzi na międzynarodowy fenomen cumbii. Przemierzają zakątki Ameryki Łacińskiej, gdzie narodziła się cumbia, a także Europę i najmniej oczywistą – Azję. Rozmawiają z muzykami i pionierami gatunku, takimi jak Totó la Mamposina, La Charanga del Caribe, Celso Piña, ale także z właścicielem prawdopodobnie jedynego klubu w Japonii, gdzie grana jest cumbia, tradycyjnymi muzykami z Vietnamu oraz przypadkowymi słuchaczami, którzy być może po raz pierwszy w życiu stykają się z tym rytmem.

PABLO IGNACIO CORONEL – muzyk i filmowiec urodzony w Argentynie. Pracował przy videoklipach grup takich jak Los Pericos i Gondwana. Zaprojektował i zrealizował interaktywną scenografię do sztuki teatralnej Rafaela Spregelburd, „Bizarra”. Pracował m.in. dla TV Azteca, Discovery Channel, History Channel, National Geographic, PBS. W 2015 roku zrealizował film dokumentalny “Cumbia La Reina” przedstawiający fenomen muzyki tropikalnej w Argentynie, który pokazywany był na kilkunastu krajowych oraz zagranicznych festiwalach. „Cumbia que te vas de ronda” to jego drugi film dokumentalny.

Przed seanem pokazany zostanie film krótkometrażowy:

BALANTA

Reżyseria: Fernanda Pineda & Gregor Kuhlmann
11 min / Kolumbia, Niemcy / 2021
Dokument

Rodzeństwo Balanta, Martha (62), Emeterio (66) i Diego (64), są spadkobiercami tysiącletniej afrykańskiej tradycji muzycznej. Z jej pomocą mierzą się z zaniedbaniami ze strony państwa oraz konfliktem zbrojnym w Timbiquí. Ich walką jest inspirowanie i uświadamianie młodych o ich własnej tradycji, tak aby mieli siły zmierzyć się z przeciwnościami losu.

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)