Boat People. Uchodźcy z Wietnamu

Poruszający obraz powojennego Wietnamu inspirowany rozmowami, jakie Ann Hui prowadziła z wietnamskimi uchodźcami znanymi jako "boat people", jeszcze podczas pracy w telewizji. Film domykający jej "Trylogię wietnamską" opowiedziany jest z punktu widzenia japońskiego fotoreportera Shiomiego Akutagawy (George Lim), który powraca do Danang w 1978 roku.

Trzy lata po upadku Sajgonu dziennikarz przyjeżdża na zaproszenie komunistycznego rządu, pragnącego pokazać światu dobrobyt nowo ustanowionego państwa. Jednak realia, które odkrywa tu Akutagawa, zupełnie odbiegają od oficjalnych sloganów. Kraj pogrążony jest w biedzie, którą Japończyk odkrywa przez pryzmat historii rodziny małej Cam Nuong (Season Ma). Odwiedza także obóz pracy, do którego zesłany zostaje Minh (jedna z pierwszych ról Andy'ego Lau), próbujący ukraść mu aparat, by zdobyć środki na nielegalną przeprawę do Hongkongu.

Kontrowersyjny temat, który rząd wietnamski próbował zamaskować, kosztował Ann Hui nominację do Złotej Palmy. Film początkowo został wybrany do konkursu głównego w Cannes w 1983 roku, jednak pod naciskami rządu francuskiego – któremu zależało na dobrych relacjach z Wietnamem – został z niego wycofany i ostatecznie włączony jako film-niespodzianka w pokazach poza konkursem.

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)