Antologia duchów miasta

Denis Côté po raz kolejny zabiera widzów w podróż na kanadyjską prowincję. Akcja prezentowanej premierowo na Berlinale "Antologii duchów miasta" toczy się w miasteczku w Quebecu w środku mroźnej zimy.

Senną atmosferę tego miejsca zakłóca wypadek samochodowy, w którym śmierć ponosi nastoletni chłopak. Wkrótce okazuje się, że to dopiero początek dziwnych zdarzeń rozgrywających się na granicy świata żywych i umarłych. "Antologia duchów miasta" to charakterystyczna dla Côté hybryda gatunkowa, w której kameralny dramat obyczajowy zgrabnie łączy się z horrorem. Film kanadyjskiego reżysera jest jednak czymś więcej niż tylko błyskotliwą grą z przyzwyczajeniami publiczności. Przyciągając uwagę widza za sprawą nietypowej formy, Côté skłania do refleksji na temat miejsca śmierci we współczesnej kulturze i różnych sposobów radzenia sobie z przemijaniem. - Piotr Czerkawski

Po seansie Q&A z reżyserem w języku angielskim.

Denis Côté - kanadyjski reżyser i scenarzysta, którego filmy od lat pokazywane są na najważaniejszych festiwalach filmowych świata: Locarno, Berlinale, a w Polsce na Nowych Horyzontach. Uczył się w Collège Ahuntsic w Montrealu. Przez pewien czas pracował jako krytyk filmowy w radiu i magazynie „ici”. Po serii krótkometrażówek wyreżyserował swój debiut, Les états nordiques, za który zdobył na festiwalu w Locarno Złotego Lamparta. Realizuje awangardowe dokumenty (Wraki, Gładkie ciało) oraz kino fabularne, które w znane konwencje wprowadza zaskakujące elementy (Vic+Flo zobaczyły niedźwiedzia, Boris bez Béatrice).

 

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)