Tydzień Filmu Niemieckiego 2022

O festiwalu: 

Tydzień Filmu Niemieckiego jest corocznym przeglądem najnowszego kina niemieckiego organizowanym już od ponad 20 lat.

W programie - jak zawsze - znalazły się najciekawsze produkcje, które pojawiły się w ubiegłym roku w niemieckich kinach oraz na międzynarodowych festiwalach. Pokażemy filmy podejmujące ważne tematy, jakimi interesują się tworzący w Niemczech reżyserzy i reżyserki. A ci często bardzo szybko reagują na aktualne problemy dotyczące nie tylko społeczeństwa, w którym żyją, ale też kwestii globalnych, mających wpływ na naszą codzienną egzystencję.

Zaprezentujemy dwa filmy, które swoją premierę miały podczas ostatniego festiwalu Berlinale. Akcja obu rozgrywa się w niemieckiej stolicy i choć dzieli je prawie 100 lat burzliwej i tragicznej historii, to problemy, przed którymi stoją ich bohaterowie, wydają się być bardzo podobne. "Fabian albo świat schodzi na psy", brawurowa ekranizacja powieści Ericha Kästnera z 1931 roku w wykonaniu Dominika Grafa to opowieść o ludziach, którzy w otaczającym ich i chylącym się ku upadkowi świecie nie potrafią znaleźć miejsca dla siebie. Z kolei Daniel Brühl, stojący tym razem po obu stronach kamery, w filmie "Jedenaste: znaj sąsiada swego" zderza ze sobą ludzi mieszkających tuż obok siebie, ale zdających się żyć na dwóch różnych planetach.

O tym jak systemy polityczne po obu stronach żelaznej kurtyny, która jeszcze nie tak dawno dzieliła świat, wpływają na życie jednostek opowiadają: Franziska Stünkel w dramacie "Strzał z bliska" oraz Oliver Rihs w przewrotnie nawiązującym do filmów akcji obrazie "Wolni albo martwi".

Bardzo aktualny problem migrantów i ich integracji podejmuje Anne Zohra Berrached w filmie "Copilot", poruszającej historii rodzinnej islamskiego ekstremisty oraz Visar Morina w "Wygnaniu", opowiadając o Albańczyku z Kosowa, niepotrafiącym odnaleźć się w nowej, niemieckiej rzeczywistości.

Gentryfikacja, wyzysk na rynku pracy, zanik społecznych więzi, jakie wymusza współczesny kapitalizm, nie dotyczą tylko krajów rozwijających się lub konkurujących z wiodącymi gospodarkami świata. To problemy, z którymi mierzą się niemieccy pracownicy pewnej niewielkiej firmy i które pokazuje Mia Maariel Meyer w swoim świetnym debiucie "Nasiona".

Z twórczością większości reżyserów i reżyserek polscy widzowie zetkną się po raz pierwsze. Kinematografia naszego zachodniego sąsiada jest wypadkową wielu różnych punktów widzenia, bo różnorodne jest pochodzenie i kulturowe zaplecze jej twórców. Dlatego warto przyglądać się światu za pośrednictwem ich kamery i poprzez ich wnikliwe spojrzenie!

Wydarzenie potrwa od 21 do 27 stycznia. Zapraszamy serdecznie!

Organizatorzy: Goethe Institut Warszawa, German Films, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, Dom Norymberski w Krakowie

Współorganizator: Kino Muranów

Newsletter

(raz w tygodniu)