Tydzień Filmu Niemieckiego 2021

O festiwalu: 

Tydzień Filmu Niemieckiego jest corocznym przeglądem najnowszego kina niemieckiego organizowanym już od ponad 20 lat. W tym roku Kino Muranów i Goethe Institut zapraszają na warszawską odsłonę wydarzenia w terminie: 8-15 lipca. Z wiadomych przyczyn, przegląd odbędzie się później niż zwykle, jednak w repertuarze nie zabraknie nowych, atrakcyjnych tytułów.

W programie znalazły dwa filmy z konkursu festiwalu Berlinale: Undine Christiana Petzolda z nagrodzoną Srebrnym Niedźwiedziem Paulą Beer i Berlin Alexanderplatz, współczesna ekranizacja powieści Alfreda Döblina, zrealizowana przez Burhana Qurbaniego, reżysera o afgańskich korzeniach. Po inną pozycję niemieckiej klasyki literackiej sięgnął Christan Schwochow. Jego Lekcja niemieckiego osadzona jest co prawda w realiach współczesnych autorowi książki, Siegfriedowi Lenzowi, ale jej tematyka – uwikłania sztuki w politykę – nic nie straciła na aktualności. O czasie i jego względności opowiada film niemiecko-japońskiej reżyserki Mariko Minoguchi Mój koniec. Twój początek. Turecki twórca Hüseyin Tabak przedstawia w Gipsy Queen historię Romki, byłej mistrzyni boksu, która walczy o przetrwanie we współczesnym Hamburgu. Wielka polityka i skrywane przez nią tajemnice to z kolei temat filmu Kryptonim Curveball Johannesa Nabera. Reżyser rekonstruuje w nim poszukiwania broni biologicznej w Iraku, której zastosowanie może wywołać skutki niepokojąco przypominające zakażenie koronawirusem. Jan-Ole Gerster w kameralnym obrazie Lara tematyzuje relacje między matką i wkraczającym w dorosłość synem, rozpoczynającym właśnie artystyczną karierę pianisty i kompozytora. W programie przeglądu znajdzie się także film dokumentalny. W tym roku będzie to obraz Bettiny Böhler poświęcony zmarłemu 10 lat temu wybitnemu niemieckiemu artyście i reżyserowi Christophowi Schlingensiefowi. 

Organizatorzy: Goethe Institut Warszawa, German Films, Konsulat Generalny Republiki Federalsnej Niemiec we Wrocławiu, Dom Norymberski w Krakowie

Współorganizator: Kino Muranów

Newsletter

(raz w tygodniu)