Przegląd kina skandynawskiego w Muranowie

O festiwalu: 

Zapraszamy na pierwszą edycję przeglądu organizowanego przez Szwedzki Stół FIlmowy.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło "Kalejdoskop społeczny". Dlaczego? Program odzwierciedla tematyczną różnorodność społeczno-kulturową reprezentowaną we współczesnej kinematografii skandynawskiej. Kraje nordyckie często uznawane są za te wyznaczające trendy i będące prekursorami progresywnych rozwiązań wielu globalnych problemów.

W programie przeglądu pojawią się filmy poruszające zagadnienia, którymi dzisiaj żyje świat - katastrofa klimatyczna, problemy społeczności LGBT+, redefiniowanie pojęcia rodziny, uzależnienia, samotność, czy śmierć. W kulturze, jak w kalejdoskopie, obserwujemy różne zjawiska, które zderzają się i łączą ze sobą, tworząc nowe znaczenia. Świat, który nas otacza jest bardzo różnorodny i ciągle się zmienia. Wiele zależy od tego pod jakim kątem na niego patrzymy. I my te różne perspektywy postanowiłyśmy z Wami eksplorować.

Czego możecie się spodziewać? Zabierzemy Was w podróży do świata przyszłości, w której człowiek szuka dla siebie miejsca we wszechświecie, po tym jak doprowadził do zniszczenia swój ziemski dom. Film "Aniara" to science-fiction w szwedzkim wydaniu, oparte na ikonicznym tekście Harry'ego Martinsona, który dostaje nowe życie dzięki nagradzanej filmowej adaptacji. Poznamy historie bohaterów, którzy poszukują własnej tożsamości i uczą się na nowo kochać i akceptować wybory najbliższych im osób. Pomogą nam w tym filmy Levana Akina i Malou Reymann pokazywane i doceniane na międzynarodowych festiwalach. Jak poradzić sobie z wiadomością o nieuleczalnej chorobie, która z dnia na dzień odmienia Twoje życie? Swój sposób przedstawi nam Uje Brandelius, komik i wokalista szwedzkiego zespołu Doktor Kosmos. Słodko-gorzkie "Biegnij Uje, biegnij" to opowieść o życiu i przemijaniu, w którym główny bohater wystąpił wraz ze swoją rodziną i przyjaciółmi. Nie zabraknie także najgorętszych skandynawskich premier tego sezonu. Pokażemy oscarowe "Na Rauszu" Thomasa Vinterberga - film, który pokazuje skutki pewnego odważnego eksperymentu kilku nauczycieli. W roli głównej fantastyczny Mads Mikkelsen. Skupimy się także na filmach Magnusa von Horna i przy okazji premiery "Sweat", wrócimy także do jego głośnego debiutu "Intruz", który jest jednym z ciekawszych filmowych obrazów wyobcowania i społecznego odrzucenia we współczesnej kinematografii.

Pełny program, harmonogram projekcji i wydarzenia towarzyszące ogłosimy już wkrótce, ale już teraz zachęcamy do wpisania daty przeglądu do kalendarza i spędzenia z nami tego weekendu!

Organizator: Szwedzki Stół Filmowy
Sponsor główny: Storytel
Współorganizator: Kino Muranów
Partnerzy: Ambasada Szwecji, Svenska Film Institutet, Svenska Institutet

Patroni medialni: CoJestGrane24, K MAG, Rzeczpospolita, G'rls Room

 

FILM
Aniara
16.07.2021
piątek
FILM
Nasze dzieci
17.07.2021
sobota
FILM
Biegnij, Uje, biegnij
18.07.2021
niedziela
FILM
Na rauszu
18.07.2021
niedziela
FILM
Intruz
18.07.2021
niedziela
FILM
Sweat
18.07.2021
niedziela

Newsletter

(raz w tygodniu)