Przegląd kina skandynawskiego w Muranowie

O festiwalu: 

Zapraszamy na pierwszą edycję przeglądu organizowanego przez Szwedzki Stół FIlmowy.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło "Kalejdoskop społeczny". Dlaczego? Program odzwierciedla tematyczną różnorodność społeczno-kulturową reprezentowaną we współczesnej kinematografii skandynawskiej. Kraje nordyckie często uznawane są za te wyznaczające trendy i będące prekursorami progresywnych rozwiązań wielu globalnych problemów.

W programie przeglądu pojawią się filmy poruszające zagadnienia, którymi dzisiaj żyje świat - katastrofa klimatyczna, problemy społeczności LGBT+, redefiniowanie pojęcia rodziny, uzależnienia, samotność, czy śmierć. W kulturze, jak w kalejdoskopie, obserwujemy różne zjawiska, które zderzają się i łączą ze sobą, tworząc nowe znaczenia. Świat, który nas otacza jest bardzo różnorodny i ciągle się zmienia. Wiele zależy od tego pod jakim kątem na niego patrzymy. I my te różne perspektywy postanowiłyśmy z Wami eksplorować.

Czego możecie się spodziewać? Zabierzemy Was w podróży do świata przyszłości, w której człowiek szuka dla siebie miejsca we wszechświecie, po tym jak doprowadził do zniszczenia swój ziemski dom. Film "Aniara" to science-fiction w szwedzkim wydaniu, oparte na ikonicznym tekście Harry'ego Martinsona, który dostaje nowe życie dzięki nagradzanej filmowej adaptacji. Poznamy historie bohaterów, którzy poszukują własnej tożsamości i uczą się na nowo kochać i akceptować wybory najbliższych im osób. Pomogą nam w tym filmy Levana Akina i Malou Reymann pokazywane i doceniane na międzynarodowych festiwalach. Jak poradzić sobie z wiadomością o nieuleczalnej chorobie, która z dnia na dzień odmienia Twoje życie? Swój sposób przedstawi nam Uje Brandelius, komik i wokalista szwedzkiego zespołu Doktor Kosmos. Słodko-gorzkie "Biegnij Uje, biegnij" to opowieść o życiu i przemijaniu, w którym główny bohater wystąpił wraz ze swoją rodziną i przyjaciółmi. Nie zabraknie także najgorętszych skandynawskich premier tego sezonu. Pokażemy oscarowe "Na Rauszu" Thomasa Vinterberga - film, który pokazuje skutki pewnego odważnego eksperymentu kilku nauczycieli. W roli głównej fantastyczny Mads Mikkelsen. Skupimy się także na filmach Magnusa von Horna i przy okazji premiery "Sweat", wrócimy także do jego głośnego debiutu "Intruz", który jest jednym z ciekawszych filmowych obrazów wyobcowania i społecznego odrzucenia we współczesnej kinematografii.

Pełny program, harmonogram projekcji i wydarzenia towarzyszące znajdziecie poniżej! 

*Wybranym seansom towarzyszą także fragmenty lub zapowiedzi słuchowisk oraz inne materiały audio przygotowane przez Sponsora Głównego wydarzenia,Storytel.

Organizator: Szwedzki Stół Filmowy
Sponsor główny: Storytel
Współorganizator: Kino Muranów
Partnerzy: Ambasada Szwecji, Svenska Film Institutet, Svenska Institutet

Patroni medialni: CoJestGrane24, K MAG, Rzeczpospolita, G'rls Room

 

Newsletter

(raz w tygodniu)