Muzyka wiary, muzyka pokoju

O festiwalu: 

Pokój może być tylko brakiem konfliktu, zawieszeniem broni, powstrzymaniem się od agresji. Pokój może być też dziełem instytucji i procedur. Nie o takim pokoju myślimy. Nie o takim pokoju myślał też nasz patron, Jan Paweł II. Dla niego pokój rodził się z wiary, a wiara zakłada wewnętrzną przemianę. Taka wiara buduje prawdziwą religię. Religia bowiem to zgodnie z łacińskim źródłosłowem, religio, czyli więź. Z tego fundamentalnego przekonania wzięły się spotkania międzyreligijne w Asyżu. Z perspektywy czasu widać, jak rewolucyjna, jak prorocza i jak coraz bardziej potrzebna była ta inicjatywa Jana Pawła II.

W „Muzyce Wiary – Muzyce Pokoju” tworzymy przestrzeń artystycznych poszukiwań dla twórców, którzy są otwarci na tradycje różnych kultur i religii, i którzy jednocześnie chcą te tradycje wyrazić współczesnymi środkami. Zapraszamy ich do sięgnięcia po eksperyment i improwizację. Chcemy razem z nimi i z naszą publicznością – mówiąc za naszym Patronem – „podać sobie ręce, którym obca jest przemoc, a gotowe są nieść pomoc i ulgę potrzebującym„.

Projekcja filmów „Ludzie Boga” w reżyserii Xaviera Beauvois oraz „Ofiarowanie” w reżyserii Andrieja Tarkowskiego ma na celu uzupełnienie, obok wystawy i animacji Sylwestra Łuczaka, wizualnej części Festiwalu.

Wstęp wolny. Ilość miejsc jest ograniczona.

 

Newsletter

(raz w tygodniu)