MARÉ - Festiwal Kina Krajów Języka Portugalskiego

O festiwalu: 

Zbliża się pierwsza edycja „Maré”, pierwszego w Polsce festiwalu kina krajów portugalskojęzycznych, organizowanego przez ambasady Brazylii i Portugalii w Warszawie oraz Instytut Camõesa w Warszawie. Festiwal odbędzie się 26 maja w godz. 18.00 – 22.00 w kinie Muranów w Warszawie. Pokażemy na nim dwa pełnometrażowe filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach: portugalski „Listen” oraz portugalsko-brazylijski „Umarły i inni” (port. Chuva é Cantoria na Aldeia dos Mortos).

Podczas premierowej edycji festiwalu wejdziemy w głąb portugalskiego i brazylijskiego społeczeństwa, ale niekoniecznie tego dominującego w przekazie medialnym. Reżyserzy „Umarły i inni” zabiorą nas bowiem do brazylijskiej dżungli, gdzie przyjrzymy się życiu grupy etnicznej Krahô liczącej niecałe 3 tysiące osób. Będziemy towarzyszyć 15-letniemu Ihjãcowi i jego rozdarciu między kulturą i systemem wartości wyniesionymi z rodzinnej wioski, a tymi, które dominują w brazylijskich miastach. „Listen” da nam natomiast wgląd w życie portugalskiej rodziny mieszkającej w Wielkiej Brytanii, znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej i zmagającej się z brytyjskim systemem pomocy społecznej, niejednokrotnie bezwzględnym i okrutnym. To przejmujący obraz macierzyństwa i niepełnosprawności opowiedziany z kobiecego punktu widzenia, reżyserki-debiutantki Any Rocha de Sousy.

 

MARÉ

Nazwa festiwalu została zainspirowana tym, co wspólne dla wszystkich krajów języka portugalskiego – bezkresnymi oceanami i liniami brzegowymi, które definiują je nie tylko geograficznie, lecz odciskają się także na ich kulturze. Trudno wyobrazić sobie wybrzeże (przynajmniej to oceaniczne) bez przypływów i odpływów (port. marés). Oba krajobrazy, czy przypływu czy odpływu, są na swój sposób piękne. Przypływ daje nam możliwość podziwiania ogromu wód oceanu, a odpływ odsłania to, co zazwyczaj ukryte i pozwala dotrzeć do miejsc dotąd niedostępnych i nieznanych. Celem festiwalu jest właśnie odkrywanie tego, co w Polsce jeszcze nie do końca znane, ale warte poznania – różnorodnej i bogatej współczesnej kinematografii krajów języka portugalskiego. Gotowi na krótki, acz intensywny rejs po portugalskiej i brazylijskiej kinematografii?

 

Newsletter

(raz w tygodniu)