Konfrontacje Filmowe 2022

O festiwalu: 

Zanim powstał Warszawski Festiwal Filmowy, zanim pojawiły się Nowe Horyzonty, Camerimage, Transatlantyk, Off Camera i inne festiwale – najważniejszym filmowym wydarzeniem w Polsce, pozycją obowiązkową dla każdego kinomana były Konfrontacje Filmowe. Był to przegląd kilkunastu najważniejszych filmów roku, które w wielu przypadkach nie trafiały potem do regularnej dystrybucji kinowej. Kompaktowy zestaw pozwalał w krótkim czasie obejrzeć najgłośniejsze i nagradzane na świecie tytuły w doborowym towarzystwie cinefilskiej publiczności.

Firma Gutek Film we współpracy z najlepszymi kinami studyjnymi w całej Polsce postanowiła wskrzesić ducha tego kultowego wydarzenia, na którym w latach 70., 80. i 90. wychowały się całe pokolenia widowni kinowej. Konfrontacje Filmowe powracają w nowej, 10-dniowej odsłonie. W programie tegorocznej – pierwszej od 1993 roku – edycji, znajdzie się 14 tytułów. Są to zarówno dzieła uznanych twórców, mistrzów kina, jak i nieoczywiste filmy reżyserów, którzy dopiero niedawno zaistnieli na arenie międzynarodowej. Każdy z filmów został nagrodzony lub miał światową premierę na najważniejszych festiwalach filmowych świata: Cannes, Wenecja i Berlinale.

Tytuły, które składają się na Konfrontacje Filmowe, zostaną zaprezentowane przedpremierowo, większość z nich trafi repertuarowo do kin dopiero za kilka miesięcy, a niektóre nie trafią nigdy. Wszystkie jednak łączy to, że trzeba je zobaczyć na dużym ekranie.

Konfrontacje Filmowe to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć zestaw filmów, o których z pewnością będzie głośno w najbliższym sezonie!

Do zobaczenia w kinie!

Zespół Gutek Film i kina Muranów

Newsletter

(raz w tygodniu)