Festiwal Filmów Frankofońskich | 22-26 marca

     

Marzec to miesiąc, w którym obchodzimy święto Frankofonii, czyli wspólnoty 300 milionów ludzi posługujących się językiem francuskim na całym świecie.

Z tej okazji Instytut Francuski w Polsce wraz z Ambasadami Belgii, Kanady, Luksemburga, Maroka, Rumunii i Szwajcarii, a także z Instytutem Kultury Rumuńskiej zapraszają na Festiwal Filmów Frankofońskich, który odbędzie się od 22 do 26 marca 2023 w kinie Muranów w Warszawie.

W programie znalazło się dziewięć filmów, w większości pokazywanych w Polsce po raz pierwszy. Wśród nich są między innymi dwa filmy z Quebecu, francuskojęzycznej prowincji Kanady. „Do widzenia szczęście” (reż. Ken Scott) to komedia o perypetiach czterech braci usiłujących godnie pożegnać swojego ojca. Czwórka odtwórców głównych ról została nagrodzona na Festiwalu Filmów Komediowych l’Alpe d’Huez w 2022 roku. Natomiast „Przemytniczka” (reż. Caroline Monnet) opowiada o trudnym powrocie do przeszłości w pięknej scenerii rezerwatu na północy Kanady.

Widzowie będą mogli również obejrzeć filmy prezentowane i nagrodzone na festiwalu w Cannes: „Tori i Lokita” w reżyserii doskonale znanych w Polsce braci Dardenne, a także „Metronom” (reż. Alexandru Belc) o nastolatkach z komunistycznej Rumunii, którzy postanawiają wysłać list do nielegalnie nadającego radia.

Gościem festiwalu będzie szwajcarski reżyser Lionel Baier, który po pokazie „Wędrówki kontynentów (na Południe)” zaplanowanym na sobotę 25 marca o godz. 19.00,  spotka się z publicznością, aby opowiedzieć o swoim filmie. Jego bohaterka to wysłanniczka Unii Europejskiej (Isabelle Carré) organizująca bardzo ważną podróż dyplomatyczną, w trakcie której znienacka pojawia się jej syn.

Warto zwrócić uwagę na propozycję Luksemburga, film „Jak nigdy” (reż. Emily Atef) z ostatnią rolą nieodżałowanego francuskiego aktora Gasparda Ulliela i na film marokański „Rock the Casbah” (reż. Laïla Marrakchi), w którym występuje znana m.in. z serialu „Sukcesja” Hiam Abbass.

Ukraina, podobnie jak Polska, posiada status obserwatora Międzynarodowej Organizacji Frankofonii dlatego też w programie festiwalu znalazł się film ukraiński – doskonała, prezentowana wcześniej na festiwalu w Karlowych Warach, komedia „Moje myśli są ciche” Antonio Lukicha.

Ostatni film programu, francuski „Pamiętnik przelotnego romansu” (reż. Emmanuel Mouret) to subtelna komedia romantyczna z Sandrine Kiberlain i Vincentem Macaigne, który za rolę nieśmiałego, niezdarnego Simona otrzymał nominację do nagrody Cezara.