Cinema Italia Oggi | Przegląd Nowego Kina Włoskiego

O festiwalu: 

Zgodnie z naszą wieloletnią tradycją, razem z Instytutem Kultury Włoskiej w Warszawie i Krakowie, zapraszamy na XI edycję Cinema Italia Oggi - Przeglądu Nowego Kina Włoskiego

Wydarzenie odbędzie się w dniach: 6-10 maja 2022 r. 

Na otwarcie przeglądu przygotowaliśmy premierę "Trzech pięter", najnowszego film Nanniego Morrettiego. Twórca rewelacyjnego „Pokoju syna” powraca z poruszającym filmem o miłości, gniewie i wybaczeniu. Splatająca losy mieszkańców rzymskiej kamienicy, rozpisana na dekadę saga powstała w oparciu o bestsellerową powieść izraelskiego pisarza, Eshkola Nevo. „Trzy piętra” miały swoją premierę w konkursie festiwalu w Cannes, którego Nanni Moretti jest stałym bywalcem. Tym razem na Lazurowe Wybrzeże przywiózł dzieło, w którym rozmach sąsiaduje z intymnością, a do drzwi na zmianę pukają gniew i melancholia.

Oprócz tego w programie m.in. przedpremierowo uhonorowany nagrodą „Director’s Fortnight” na ostatnim festiwalu w Cannes włoski dramat "Chiara". Jest to ostatnia część trylogii kalabryjskiej ("Mediterranea" oraz "Ciambra"), która przyniosła Jonasowi Carpignano nie tylko uznanie, ale i szereg festiwalowych laurów.  Realizm opowieści osadzonej w splątanej z mafią społeczności podkreślają zdjęcia Tima Curtina i muzyka skomponowana przez cenionego reżysera Benha Zeitlina.

W programie także wyczekiwana komedia „Superbohaterowie”, najnowszy film Paola Genovese, autora wielkiego hitu „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” oraz „3/19” Silvia Soldiniego z Kasią Smutniak w roli głównej.  

Jak co roku, większości pokazów towarzyszyć będą prelekcje Dr Anny Osmólskiej-Mętrak, italianistki, znawczyni włoskiej literatury i włoskiego kina.

----

Organizatorzy: Włoski Instytut Kultury w Warszawie i Krakowie, Luce Cinecitta, Kino Muranów

Patroni medialni: Kino, Rzeczpospolita, Wyborcza.pl, Gazzetta Italia

Partner: Restauracja Chianti | Kręgliccy Restauracje i Catering

Newsletter

(raz w tygodniu)