Bike Days Międzynarodowy Festiwal Filmowy

O festiwalu: 

BIKE DAYS Międzynarodowy Festiwal Filmowy

W dniach 4-6 października największy przegląd filmowy o tematyce rowerowej w tej części Europy ponownie odwiedzi Kino Muranów. Zobaczymy najlepsze światowe produkcje – wyselekcjonowane filmy dokumentalne z siedmioletniego programu festiwalowego, krótkie metraże, portrety. Po oglądaniu warszawskie środowisko związane z Antymaterią przygotuje Alleycata a Cafe Kulturalna w Pałacu Kultury zaprosi na napoje chłodzące.

Bike Days to przede wszystkim festiwal dobrego kina. Rower jest tu jedynie pretekstem do opowiedzenia historii bohaterów. A te są wyjątkowe. W programie znalazło się 17 filmów poruszających ważkie tematy społeczne, portretujących niebanalne podróże lub po prostu traktujących o sporcie: kolarstwie szosowym, torowym, MTB, ostrym kole, czy BMX.

Filmem otwarcia w piątek 4 października będzie THE BIKES OF WRATH. 1600 mil. 30 dni. 5 gości z Australii na rowerach. W portfelu jedyne $420 – równowartość $18 z lat 30. Wtedy, 80 lat temu, bohaterowie powieści Johna Steinbecka ruszali w podróż z Sallisaw w Oklahomie, do Bakersfield w Kalifornii. Cykliści podążają ich śladem. Bo Ameryka wciąż rozpala wyobraźnię. Co dopiero samo jej wrzące serce.

W sobotę 5 października do zobaczenia 3 bloki filmowe a w nich aż 8 produkcji, m.in. „Królowie Rygi” o łotewskich kurierach rowerowych, z którymi spotkamy się po seansie oraz ”Prawdziwy uśmiech”, opowieść o podróży 26 letniego Sergia. Ładny początek, prawda? Sergio ma autyzm i jest niewidomy. Przemierza dystans 800 mil na rowerze z bratem. Chłopacy wyruszają w trasę tandemem, odhaczają kolejne punkty na mapie. Ale prawdziwa podróż dzieje się w nas, w widzach. Myślisz, że wiele na świecie już widziałeś? Zobacz świat oczami Sergia.

Niedziela 6 października to wielki finał BIKE DAYS w Warszawie i pokazy filmów o morderczych wyścigach długodystansowych, jak „The Indian Pacific Wheel Race” lub marznących śmiałkach, przemierzających bezkresy północy w „The Frozen Road”.

– Zawsze chcieliśmy zaprezentować najlepsze filmy festiwalu stołecznej publiczności – mówi Michał Weksler, kurator programowy. – Dzięki współpracy z ANTYMATERIĄ, PAPAYA FILMS i Kinem Muranów w 2019 roku stworzyliśmy wspólnie program trzydniowego wydarzenia, na którym pokażemy kilka niezłych filmowych perełek. Mamy nadzieję, że przyciągniemy do kina ostrokołowców, szosowców i codziennych miejskich cyklistów.

Wydarzenia towarzyszące: przejazdy przez miasto, spotkania, alleycat.

Bilety w cenie 19 zł bilet normalny, 17 zł bilet ulgowy.

Więcej informacji wkrótce na

www.bikedays.pl

 www.facebook.com/BikeDaysFestiwal

www.antymateria.com/bikedays

Newsletter

(raz w tygodniu)