16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

O festiwalu: 

Już 10 maja rusza 16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, największe święto kina dokumentalnego w Polsce! Prawie wszystkie z prezentowanych filmów mają na festiwalu polskie premiery.

Zobacz, czy rozumiesz świat, i czy świat rozumie ciebie – to hasło przewodnie tegorocznego festiwalu. W programie filmy odnoszące się do najbardziej aktualnych problemów współczesnego świata. Jak co roku postawiliśmy na różnorodność tematów, dlatego nie zabraknie tytułów o psychologii, sztuce, nauce, sporcie, architekturze i modzie. Bądźcie z nami w Warszawie 10–19 maja! Projekcje odbędą się w Kinotece, Lunie, Iluzjonie, Muranowie i Muzeum POLIN!

MISTRZOWIE KINA

W programie najnowszy film nominowanego do Oscara®, legendarnego reżysera Wernera Herzoga „Herzog/Gorbaczow” („Meeting Gorbachev”). Jego tematem jest spotkanie na szczycie mistrza kinematografii z Michaiłem Gorbaczowem, nagrodzonym pokojową Nagrodą Nobla. Agnès Varda, zmarła w marcu br. ikona kina i prekursorka Nowej Fali, w filmie „Varda według Agnès” („Varda by Agnès”) tworzy swój niekonwencjonalny filmowy autoportret.Peter Jackson, nagrodzony Oscarami® reżyser trylogii „Władca Pierścieni” i „Hobbit”, w swoim pierwszym filmie dokumentalnym „I młodzi pozostaną” („They Shall Not Grow Old”) wykorzystał zdumiewające materiały wideo z archiwów I wojny światowej, ukazując codzienne życie żołnierzy na froncie. Siergiej Łoźnica („Szczęście ty moje”, „Majdan. Rewolucja godności”) w filmie „Proces” („The Trial”) przedstawia pokazowy stalinowski sąd w 1930 r., także za pomocą archiwaliów.Obsypana nagrodami na festiwalu w Sundance „Kraina miodu” („Honeyland”) Tamary Kotewskiej i Ljubomira Stefanowa to rozgrywająca się w Macedonii Północnej historia Hatidze, pszczelarki, która wiedzie życie w zgodzie z naturą z dala od miasta.Najnowszy film Roberto Minerviniego, Włocha obrazującego wielokulturową rzeczywistość Stanów Zjednoczonych, „Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?” („What You Gonna Do When the World’s on Fire?”) ukazuje codzienne życie czarnoskórych Amerykanów, walczących o godność i sprawiedliwość. W programie także wcześniejsze dzieła Minerviniego: „Zatrzymać bijące serce” („Stop the Pounding Heart”) i „Po drugiej stronie” („The Other Side”).

PSYCHOLOGIA, CZYLI ZROZUMIEĆ SIEBIE

W sekcji Historie intymne, której patronem jest miesięcznik „Zwierciadło”, przedstawiamy filmy psychologiczne. Film „Magiczne życie V” („The Magic Life of V”) Tonislava Hristova (twórcy filmu „Dobry listonosz”, nagrodzonego na 14. edycji MDAG) to intymny portret młodej kobiety Veery, która wciela się w fantastyczne postaci za sprawą gier LARP (z ang. live action role-playing), aby zmierzyć się z demonami przeszłości.Przyjaźń jest tematem filmu „Transnistria” („Transnistra”) Anny Eborn o nastolatkach mieszkających w Naddniestrzu, nieuznawanej republice na terenie Mołdawii. To pełna emocji historia przyjaźni i miłości.„3100: biegnij i medytuj” („3100: Run and Become”) Sanjaya Rawala, zainspirowanego kultową książką „Urodzeni biegacze” Christophera McDougalla, przedstawia przebieg najdłuższego ultramaratonu na świecie i duchowe podejście do biegania.

Pozostałe cykle: MODA DLA LUDZI / NAJNOWSZA HISTORIA EUROPY / SCIENCE NON-FICTION / EMOCJONUJĄCE ZWIĄZKI ŚWIATA FILMU I SZTUKI

Newsletter

(raz w tygodniu)