12. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków

O festiwalu: 

Pięć Smaków po raz kolejny zaprasza do odkrywania azjatyckiej rzeczywistości od środka. Przemysły filmowe w Azji rozwijają się niezwykle dynamicznie. Produkcje z najodleglejszych regionów kontynentu coraz częściej docierają na międzynarodowe festiwale, a spektakularne blockbustery śmiało konkurują z hollywoodzkimi hitami.

Pięć Smaków to okazja do doświadczenia tego żywiołu na własnej skórze: zderzenia z wytworami szalonej wyobraźni radykalnych twórców, odkrywania azjatyckiej popkultury, dyskusji o sztuce, polityce i wyzwaniach współczesnego świata. Program festiwalu tworzą przede wszystkim tytuły nieznane w Polsce, niedostępne w regularnej dystrybucji. Szeroko zakrojona selekcja obejmuje zarówno kino autorskie, jak i wysokiej jakości filmy gatunkowe; odważne dzieła niezależnych twórców oraz komercyjne, wysokobudżetowe produkcje, które w szczególny sposób zapisały się w filmowym pejzażu Azji.

Jak co roku szczególne miejsce na festiwalu zajmie sekcja konkursowa Nowe Kino Azji, prezentująca filmy wyróżniające się pod względem formalnym i tematycznym, poruszające aktualne problemy i poszerzające granice filmowej wyobraźni. O Grand Prix rywalizować będą produkcje z Hongkongu, Singapuru, Chin, Filipin, Japonii, Tajwanu, Malezji, Tajlandii i Wietnamu.

Jedną z głównych sekcji będą Azjatyckie animacje – awangardowe i niezależne filmy animowane, łamiące konwencje i poszerzające granice gatunków. W programie znajdzie się między innymi laureat tegorocznego MFF w Annecy - “Funan” Denisa Do,  eksperymentalna “Krwawa wyprawa” Ujichy czy dystopijny “Strażnik Dahufa” Busifana.

Nie zabraknie Pokazów Specjalnych, sekcji obejmującej filmy o szczególnym znaczeniu dla azjatyckich kinematografii jak i dzieła twórców doskonale już znanych widzom festiwalu. Zobaczymy między innymi jeden z najnowszych tytułów jednego z najbardziej cenionych koreańskich reżyserów Hong Sang-Soo “Hotel nad rzeką”, radykalny “Mord” Shinyi Tsukamoto,  mafijną historię Kazyui Shiraishi “Krew wilków”, hit chińskiego box office’u “Operacja Morze Czerwone” Dante Lama czy nawiązujący do kina noir “Samui Song” Pen-eka Ratanaruanga.

Po raz drugi Pięć Smaków współpracuje z Akademią Azjatyckich Nagród Filmowych, instytucją wspierającą promocję wysokiej jakości azjatyckiego kina komercyjnego. W przygotowanej w tym partnerstwie sekcji (Asian Cinerama) znajdą się doskonałe produkcje gatunkowe i najnowsze hity wybitnych twórców, nominowane i nagrodzone w czasie tegorocznego rozdania Azjatyckich Nagród Filmowych. Wśród filmów tej sekcji znajdzie się między innymi brawurowy kostiumowy film akcji “Braterstwo ostrzy: piekielna bitwa” Lu Yanga oraz jedna z najważniejszych chińskich produkcji ubiegłego roku, "Młodość" (Youth, Chiny 2017) Feng Xiaoganga, która otworzy tegoroczną edycję.  

Podczas festiwalu odbędzie się cykl wykładów pogłębiający tematykę festiwalowych filmów w ramach Akademii Azjatyckiej. Będzie to okazja do poznania społeczno-kulturowych kontekstów, estetycznych tradycji, relacji między kinem a codziennym życiem i bieżącymi wydarzeniami w Azji. W tegorocznej odsłonie cenionych przez widzów spotkań pojawią się wykłady poświęcone zarówno tematom politycznym jak i estetycznym. Zaproszeni eksperci opowiedzą między innymi o cenzurze w Tajlandii, polityczno-ekonomicznych uwikłaniach współczesnego kina Hongkongu, znaczeniu ruchów demokratycznych w Korei Południowej a także o estetyce wietnamskiej opery oraz miejscu animacji w chińskim przemyśle filmowym w odniesieniu do długoterminowego planu partii komunistycznej. Wykłady odbywać się będą w sali seminaryjnej Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ul. Pańskiej 3 w Warszawie.

Szczególnymi spotkaniami będą sesje pytań i odpowiedzi (Q&A) z udziałem zaproszonych gości, które będą miały miejsce po seansach ich filmów.  19 listopada w poniedziałek w Kinie Muranów, odbędzie się dyskusja “Nowa Malezja” z udziałem trzech czołowych malezyjskich twórców:  Nam Rona, Daina Saida oraz Bronta Palarae. Poświęcona będzie ostatnim przemianom politycznym w kraju i nowym perspektywom  na rozwój sztuki filmowej w Malezji.

Wydarzeniem skierowanym do rodzin będzie przedstawienie przygotowane przez Scenę Elffów - teatralny projekt lalkowy, którego twórcy wystawią specjalny spektakl inspirowany japońską ludową bajką „Tatsu Taro, syn smoka”. Przedstawienie łączy elementy japońskiego teatru lalek bunraku, japońskiego teatru ilustracji kamishibai oraz teatru cieni. Spektakl odbędzie się w ramach Poranków rodzinnych w Kinie Muranów w dniu 17 listopada.

 

Newsletter

(raz w tygodniu)