10. Przegląd filmowy Echa Katynia

O festiwalu: 

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w 10. przeglądzie filmowym Echa Katynia. W czasie przeglądu pokazanych zostanie pięć filmów fabularnych i dokumentalnych,  zarówno przypominających wydarzenia sprzed 80 lat, jak i pokazujących ich znaczenie dla współczesnych w Polsce i na świecie. W repertuarze znajdują się dzieła reżyserów polskich i zagranicznych, będące refleksją zarówno nad zbrodnią katyńską, jak i innymi zbrodniami systemów totalitarnych. Oprócz projekcji filmowych odbędą się ciekawe spotkania i dyskusje, na które również serdecznie zapraszamy.

W marcu 1940 r. władze sowieckie zadecydowały o wymordowaniu tysięcy obywateli polskich – oficerów, żołnierzy, funkcjonariuszy, urzędników, duchownych. W następnym miesiącu rozpoczęto egzekucje w lesie katyńskim. Przez lata prawda o zbrodni katyńskiej była fałszowana przez aparat państwa komunistycznego, a szczególną w tym rolę odgrywała cenzura. Urzędnicy tej instytucji dbali o to, by w publicznym przekazie nie pojawiła się informacja o sowieckiej zbrodni. Wiadomości o tym, co wydarzyło się w 1940 r., były więc przekazywane w relacjach rodzinnych, w nieformalnych grupach czy wydawnictwach – zarówno emigracyjnych, jak i podziemnych. Cenzorzy dbali szczególnie o to, by prawda o zbrodni katyńskiej nie pojawiła się w przekazie filmowym. Dlatego też pierwszy dokument o zbrodni katyńskiej został nakręcony w Polsce w 1990 roku przez Marcela Łozińskiego (Las katyński).

Niemal dokładnie 30 lat temu przestała istnieć peerelowska cenzura. Od tego czasu powstało wiele filmów poświęconych zbrodni katyńskiej. Co ciekawe, realizowane były nie tylko w Polsce, lecz również za granicą.

Oprócz projekcji filmowych odbędą się ciekawe spotkania i dyskusje, na które również serdecznie zapraszamy.

Zapraszamy także osoby anglojęzyczne. Filmy Katyń – Ostatni świadek oraz Niegdyś moja matka wyświetlane będą w języku angielskim z polskimi napisami. Ponadto, 14 kwietnia, w jednej sali Kina Muranów zostanie zaprezentowany film Czaszka z Katynia w j. angielskim. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu –  Anną Elisabeth Jessen, również w języku angielskim.

Zwieńczeniem 10. Przeglądu filmowego Echa Katynia będzie uroczysta Gala Finałowa, która odbędzie się 15 kwietnia w Sali Kameralnej Teatru Polskiego. W trakcie gali prezes IPN dr Jarosław Szarek wręczy statuetki filmowcom, którzy swoją twórczością przyczynili się do popularyzacji historii zbrodni katyńskiej.

Newsletter

(raz w tygodniu)