Kino dzieci | Festiwal wystartował!

24.09.2022

Tegoroczna edycja organizowanego przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty wydarzenia dla młodych i najmłodszych widzów odbędzie się ponownie w formule hybrydowej. Festiwalowe filmy pokazywane będą od 24 września do 2 października w kinach w 20 miastach w Polsce, a od 6 do 23 października na internetowej platformie. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów na pokazy w kinach oraz pojedynczych dostępów na pokazy online. Zachęcamy również do zakupu karnetów, które umożliwiają dostęp do wszystkich filmów dostępnych w programie online. W tym roku jesteśmy wyjątkowo dumni z silnej reprezentacji polskich produkcji – w każdej sekcji konkursowej pojawi się co najmniej jedna.

Kino młodej widzki i młodego widza.

9. odsłona festiwalu to 159 wyjątkowych tytułów. Całe wydarzenie zainauguruje światowa premiera kolejnego filmu uwielbianej przez widzów Kina Dzieci serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, czyli „Tajemnica Skorpiona”. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką – Tiną Mackic oraz odtwórcą tytułowej roli Lassego – Nilsem Kendlem.

Filmy pełno- i krótkometrażowe, animacje czy dokumenty wybrane dla widzek oraz widzów w wieku od 4 lat pogrupowane zostały w tym roku na 12 sekcji, zróżnicowanych zarówno tematycznie, jak również gatunkowo. W ramach Konkursu głównego zobaczymy najciekawsze polskie oraz międzynarodowe produkcje. Publiczność z 20 festiwalowych miast wybierze w plebiscycie najlepszy film 9. MFF Kino Dzieci, który otrzyma nagrodę Kwiatu Paproci. Jurorzy ocenią również tytuły w Konkursie filmowych odkryć i Konkursie krótkich dokumentów.

Również w tym roku przypominamy o tym, jak ważne jest dla nas dbanie o środowisko i edukacja przyrodnicza, a poprzez tytuły z sekcji Kino Dzieci gra w zielone zainspirujemy do działania i dodamy energii do działania najmłodszym widzkom i widzom, mającym realny wpływ na ochronę przyrody. Wybierzemy się w podróż Dookoła świata, by zobaczyć filmy z Indii czy Boliwii. Dłuższy przystanek planujemy w Niderlandach, aby poznać zarówno najnowsze, jak i uznane, wielokrotnie nagradzane filmy z tego kraju – filmową Pocztówkę z Niderlandów wysyłamy do naszych widzów w partnerstwie z Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce. Miłośnicy krótkich metraży zobaczą Krótkie historie, a na moli książkowych, gotowych śledzić losy literackich bohaterów na dużym ekranie, czekać będą filmy prezentowane w ramach sekcji Z nosem w książkach. Do tego Klasyka Kina Dzieci, czyli tytuły docenione przez jury konkursów w poprzednich latach i uwielbiane przez widzów, które możemy oglądać na okrągło. Podobnie filmy z sekcji Ulubieńcy festiwali, czyli zestawu pełnometrażowych filmów, które zdobywały w ostatnim sezonie nagrody i uznanie na międzynarodowych festiwalach filmowych. Z kolei dokumenty w ramach Drogi na północ przybliżą nam pragnienia dzieci z Norwegii, Szwecji i Finlandii oraz ich codzienne wyzwania. I wreszcie – Dużym okiem, czyli miejsce na dialog z dorosłą publicznością, w którym pomogą nam pełnometrażowe filmy dokumentalne wybrane z myślą o rodzicach, opiekunach i nauczycielach. Seansom towarzyszyć będą spotkania z wyjątkowymi ekspertkami oraz ekspertami; partnerem sekcji jest Fundacja Sentio.

Staramy się, żeby Kino Dzieci było coraz bardziej dostępnym wydarzeniem – w programie uwzględniliśmy pokazy przyjazne sensorycznie dla tych, którzy nie lubią hałasu, mają trudności z siedzeniem w bezruchu lub są wrażliwi wzrokowo i nie czują się komfortowo w ciemnych, kinowych salach. Z kolei, dzięki dodaniu słownego opisu, pokazy z alternatywną ścieżką dźwiękową – audiodeskrypcją umożliwią osobom niewidomym czy słabowidzącym na udział w seansach. Wszystkie filmy z Konkursu głównego, Konkursu filmowych odkryć oraz Konkursu krótkich dokumentów będą do zobaczenia w kinach z angielskimi napisami. Przygotowaliśmy również bezpłatne seanse filmów z ukraińskim lektorem lub dubbingiem.

Jeszcze więcej festiwalowych atrakcji.

Wiemy, że pokazy filmowe podczas festiwalu Kino Dzieci wyzwalają w młodych i najmłodszych twórczą energię – jak co roku i tym razem zadbaliśmy o to, by mądrze ją spożytkować, proponując moc atrakcji towarzyszących seansom. Nasi edukatorzy, Magda Bravo i Pan Szymon, przygotowali artystyczne zajęcia, podczas których będziemy wspólnie konstruować kosmiczną rakietę, tworzyć świeczki z pszczelego wosku czy budować domowy projektor. Warsztaty odbywać się będą w oba festiwalowe weekendy w Kinie Muranów i Kinotece po wybranych seansach. Przewodniczką po świecie przyrody będzie Aneta Chmielińska, pedagożka leśna i twórczyni podcastu „Dzikoprzygody”, która – prowadząc widzów szlakiem dzikoprzygód – wyjaśni najważniejsze zagadnienia związane z przyrodą. Nie zabraknie również spotkań z artystkami i artystami organizowanymi we współpracy ze sponsorem festiwalu Fundacją Sentio. Zapraszamy na trzy wyjątkowe warsztaty kreatywne: Stwórz swój komiks (prowadzenie – Daniel Chmielewski), Kolaże dla przyszłości (prowadzenie – Aleksandra Degórska) oraz Narysuj, pomaluj, odbij (prowadzenie – Monika Waraxa). Wspólnie z Many Mornings będziemy tworzyć wyjątkowe maskotki – skarpetkowe małpki Many Monkeys.

Jak co roku, tak i podczas tej edycji nie zabraknie inspirujących rozmów z filmowymi twórczyniami i twórcami, które będą dostępne online – dwie filmowe dziennikarki Marta Bałaga oraz Anna Tatarska przeprowadziły rozmowy z reżyserkami, reżyserami, aktorkami i aktorami. Dzięki nim poznamy sekrety powstawania produkcji z Konkursu głównego. Filmom z sekcji Konkursu filmowych odkryć towarzyszyć będą krótkie wstępy wideo przygotowane przez Kaję Klimek, dziennikarkę i kinową ekspertkę, natomiast akcja Zapytaj filozofkę to z kolei świetna okazja do zadania nurtujących, niełatwych  pytań. Odpowiedzi na nie poszuka wykładowczyni filozofii i publicystka dr Katarzyna Kasia w serii wideo na kanale Fundacji Sentio. Nie mogło zabraknąć również Misi, czyli Michaliny Drygasiewicz, i jej kreatywnych wideotutoriali; w tym roku aż 20 materiałów powstało we współpracy ze sponsorem festiwalu – Fundacją Sentio.

Newsletter

(raz w tygodniu)