Uczta Babette | 29 października, godz. 16:00

„Uczta Babette” to opowieść o małej protestanckiej parafii, której pobożni członkowie Reformację, odnowę i zmiany mają już za sobą. Schematy w jakich funkcjonują nie pozwalają im w pełni cieszyć się tym, co mają. Gotowi do ponoszenia ofiar dla Boga, zagubili relacje ze sobą. Postaci pojawiające się w filmie zajmują różne role, zakładają maski, starają się ukryć prawdziwe intencje. Czy osoba z zewnątrz – inna, obca - może stać się drogą do naprawy relacji między nimi?

Wydarzenie w ramach Centralnych Obchodów Jubileuszu 500 lat Reformacji.

Reżyser Gabriel Axel, podejmując pracę nad filmem, przeczytał swojej czwórce dzieci opowiadanie Karen Blixen, na którego kanwie powstał film. Każde z nich zareagowało inaczej i zwracało uwagę na inne aspekty tej opowieści. Trwający jubileuszu 500 lat Reformacji ma zainspirować panelistów do zastanowienia się na ile w ludziach istnieje gotowość do zmian i ciągłej odnowy.

Spotkanie dyskusyjne w kinie Muranów stanie się okazją do odpowiedzi na pytanie jakie jeszcze tematy podejmuje film i na ile mogą one stać się aktualne dzisiaj.

Paneliści:
- ks. Michał Jabłoński – proboszcz Parafii Ewangelicko-Reformowanej przy al. Solidarności 76a w Warszawie,
- Helena Jędrzejczak – historyczka idei, socjolożka, doktorantka w ISNS UW. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat teologii politycznej Dietricha Bonhoeffera. Współpracuje z „Kulturą Liberalną”.
- Janusz Wróblewski - dziennikarz filmowy i publicysta tygodnika "Polityka", autor książki "Reżyserzy"

Prowadząca:
Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, Rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, teolog i koordynatorka Komisji ds. Kobiet w Kościele i Społeczeństwie Światowej Federacji Luterańskiej na Europę Środkowo-Wschodnią.

Dystrybutor filmu - Kotai Entertainment

Newsletter

(raz w tygodniu)