Miód dla dakini | 21 luty, godz. 11:00

Zapraszamy na specjalny pokaz filmu "Miód dla dakini" w reż. Dechen Roder. To nastrojowa i pełna uroku wyprawa do jednego z najbardziej tajemniczych krajów Azji: himalajskiego Bhutanu.

Fabuła opowiada o policjancie, badającym sprawę zaginionej mniszki z ukrytego w lasach klasztoru. W trakcie śledztwa spotyka on niezwykłą kobietę, która pomoże mu zbadać nie tylko kulisy zniknięcia, ale też nieznaną mężczyźnie tradycję własnego kraju. Film pokazuje współczesny Bhutan - dążący do nowoczesności, a zarazem głęboko związany z przeszłością i dziedzictwem dawnych pokoleń. Reżyserka ukazuje losy bohaterów, nawiązując do legend i opowieści o oświeconych kobietach, duchowych przewodniczkach, których historia nie powinna zostać zapomniana. Wciągająca historia uzupełniona została urzekającymi zdjęciami i kontemplacyjną muzyką.

Bhutańska kinematografia liczy sobie ledwie kilkanaście lat historii: pierwsze produkcje i programy telewizyjne zaczęły powstawać pod koniec lat 90. XX wieku. Kino „najszczęśliwszego kraju świata” rozwija się jednak w obiecującym kierunku – obok inspirowanych filmami bollywoodzkimi produkcji telewizyjnych powstaje coraz więcej dzieł z powodzeniem prezentowanych na międzynarodowych festiwalach, w udany sposób łączących lokalne tradycje estetyczne z uniwersalnym językiem kina. Współczesne kino Bhutanu otwiera przed widzami drogę do jednego z najbardziej niedostępnych rejonów świata, łącząc niezwykłe lokalne tradycje artystyczne i buddyjską filozofię z intrygującą, ambitną formą i ciekawymi konwencjami gatunkowymi. „Miód dla dakini” jest tego doskonałym przykładem.

W świat filmu, współczesnego Bhutanu, mitycznych dakini i buddyjskich wierzeń wprowadzi Jakub Królikowski, dyrektor Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, badacz i pasjonat kultur Azji.

 

Newsletter

(raz w tygodniu)