Klient | Pokaz specjalny z dyskusją | 9 maja, godz. 18:00

9 maja (wtorek) o godz. 18.00 zapraszamy na pokaz specjalny filmu "Klient" w reżyserii Asghara Farhadiego.

Jaki obraz współczesnego Iranu pokazany jest w filmach Farhadiego? Czy reżyser świadomie prowokuje odbiorcę do dyskusji nad kulturowymi przemianami, jakie dokonują się w Iranie. Na te i inne pytania pomogą nam odpowiedzieć: pani dr Magdalena Rodziewicz, pan dr Mirosław Michalak - obydwoje z Zakładu Iranistyki Wydziału Orientalistycznego UW, oraz Iranka od wielu lat mieszkająca w Polsce.

Młode małżeństwo musi nieoczekiwanie opuścić swoje mieszkanie. Wprowadzają się do użyczonego przez znajomego lokalu w centrum Teheranu, nie zdając sobie sprawy, kto był jego poprzednim najemcą. Gdy w nowym mieszkaniu nieznany sprawca napada na kobietę, jej mąż rozpoczyna prywatne śledztwo. Mężczyzna usiłuje za wszelką cenę, bez pomocy policji, dotrzeć do agresora, by poznać motywy jego działania. Seria nieoczekiwanych wydarzeń w dramatyczny sposób zmieni życie małżonków.

„Klient” to pełna napięcia opowieść o dwójce kochających się ludzi i o tym, jak seria drobnych, pozornie właściwych decyzji potrafi zachwiać ich związkiem.

W swoim najnowszym filmie chcę zrozumieć, jak zewnętrzne okoliczności mogą doprowadzić do przemiany łagodnego człowieka w kogoś nieustępliwego, gwałtownego i brutalnego.  
- Asghar Farhad.

 

Newsletter

(raz w tygodniu)