EFA Young Audience Award 2017 | Nagroda Młodej Widowni Europejskiej Akademii Filmowej

Nagroda Młodej Widowni Europejskiej Akademii Filmowej (EFA Young Audience Award) to międzynarodowe wydarzenie kulturalne skierowane do młodych widzów w wieku 12-14 lat z całej Europy. W Dniu Młodego Widza - 7 maja - odbędzie się równolegle w 30 krajach Europy. Polskę już po raz piąty reprezentować będzie Wrocław. W tym roku również po raz pierwszy nasza rodzina powiększy się o dwa miejsca: kino Muranów w Warszawie i Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.

Młodzi jurorzy obejrzą i ocenią trzy przedpremierowe filmy, wybrane przez Europejską Akademię Filmową. Tego samego dnia pod wieczór młodzi widzowiewezmą udział w ceremonii rozdania nagród w Erfurcie (Niemcy), przekazując swój werdykt na żywo za pośrednictwem wideokonferencji. W programie przewidziane są spotkania z twórcami filmowymi, warsztaty i dyskusje.

REKRUTACJA uczestników rozpoczęła się 27 marca 2017 r.

Formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Kina Nowe Horyzonty:

http://www.kinonh.pl/artykul.do?id=2150

Więcej informacji:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdCXCScXS4IQZdN449JDUQjzoGc3bEaiI462bynQsTFXE8lZw/viewform

 

Wśród tegorocznych nominowanych filmów znalazły się:

Goodbye Berlin, Tschick, reż. Fatih Akin, Niemcy, 2016, 93 min.

Podczas gdy matka przebywa na odwyku, a ojciec jest w "podróży służbowej" ze swoją asystentką, 14-letni outsider Maik spędza wakacje znudzony i samotny w willi swoich rodziców. Nieoczekiwanie pojawia się zbuntowany nastolatek Tschick. To rosyjski imigrant i wyrzutek, który kradnie samochód i decyduje się wyruszyć z Berlina w podróż, zabierając ze sobą Maika. Tak rozpoczyna się, pełna dzikich przygód, podróż życia chłopców - wspólnie spędzony czas, którego Maik i Tschick nigdy nie zapomną.

The Girl Down Loch Aenzi, Das madchen vom anziloch, reż. Alice Schmid, Szwajcaria, 2016, 87 min.

Dla dwunastoletniej Laury, mieszkającej w pięknej górskiej okolicy w Szwajcarii, zbliżające lato okaże się przełomowe. Jako jedyna córka w mrukliwej rodzinie rolników, Laura zaczyna obsesyjnie interesować się legendami dotyczącymi wąwozu znajdującego się w okolicy - miejsca, do którego nikt nie odważy się wejść. Gdy do pomocy na farmie przyjeżdża chłopiec z miasta, Laura wreszcie ma z kim dzielić się swoimi fantazjami i lękami. Po jego wyjeździe dziewczynka zdobywa się na odwagę, by stawić czoła sekretom, jakie skrywa tajemnicze miejsce. To portret dziewczynki niedocenianej przez otoczenie, zarysowany w chłodny, rzeczowy sposób.

Nazywam się Cukinia, My Life as a Zucchini, Ma Vie de Courgette, reż. Claude Barras, Szwajcaria, Francja, 2016, 66 min.

Kabaczek to intrygujące przezwisko dziewięcioletniego chłopca, którego wyjątkowa historia zdaje się być zarazem historią bardzo uniwersalną. Po nagłej śmierci matki, Kabaczek zaprzyjaźnia się z życzliwym policjantem Raymondem. Nowy przyjaciel towarzyszy chłopcu w sytuacji, gdy ten trafia do rodziny zastępczej i spotyka tam osieroconych rówieśników. Raymond wspiera Kabaczka, który zmaga się z problemami pojawiającymi się na drodze do odnalezienia własnego miejsca w nowym, niekiedy wrogim, środowisku. Za sprawą tej znajomości, oraz nowo poznanych przyjaciół, Kabaczek odnajduje w sobie ufność i miłość, by ostatecznie znaleźć nową kochającą rodzinę.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Miasta, które wezmą udział w EFA Young Audience Award 2017:

AUSTRIA (Wiedeń), BELGIA (Bruksela), BOŚNIA I HERCEGOWINA (Sarajewo) BUŁGARIA (Sofia), CHORWACJA (Zagrzeb), REPUBLIKA CZESKA (Praga), DANIA (Aalborg), FINLANDIA (Helsinki), GRUZJA (Tbilisi), NIEMCY (Berlin & Erfurt), GRECJA (Ateny), WĘGRY (Budapeszt), IRLANDIA (Dublin), IZRAEL (Tel Aviv), WŁOCHY (Florencja, Rzym, Turyn), KOSOWO (Prizren), ŁOTWA (Ryga), LUKSEMBURG (Luksemburg), REPUBLIKA MACEDONII (Skopje), MALTA (Valletta), HOLANDIA (Amsterdam), POLSKA (Wrocław, Warszawa, Łódź), PORTUGALIA (Lizbona), RUMUNIA (Cluż-Napoka), SŁOWACJA (Bratysława), SŁOWENIA (Izola), HISZPANIA (Avilés, Barcelona, Sevilla), TURCJA (Istanbuł), WIELKA BRYTANIA (Londyn), UKRAINA (Kijów).

 

ORGANIZATORZY:
European Film Academy, European Film Awards, EFA Productions, Mitteldeutche Medienförderung MDM, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Kino Nowe Horyzonty

Newsletter

(raz w tygodniu)