DKF Muranów | Punkt krytyczny. Energia odNowa | 3 sierpnia, godz. 20:00

Pierwszy polski pełnometrażowy film na temat zmiany klimatu i nieuchronnej rewolucji energetycznej. Reżyserem filmu jest dokumentalista Łukasz Bluszcz, a producentem Fundacja WWF Polska. Twórcy w jasny sposób pokazują, dlaczego klimat nagle się zmienia i przed jakimi wyzwaniami w związku z tym staje nasza cywilizacja. Dowiadujemy się co sprawiło, że równowaga klimatu na Ziemi została zachwiana i jakie są tego skutki.

Czy realna jest przyszłość oparta na węglu i ropie, czy można poradzić sobie ze smogiem i co musi się wydarzyć, żeby nie doszło do tragedii na miarę zagłady dinozaurów? Odpowiedzi na te i wiele innych intrygujących pytań szuka aktor Marcin Dorociński.

Cały świat, a więc także Polska stoją przed widmem powodzi, suszy, braku wody pitnej i jedzenia. Ciepłe kaloryfery w chłodne dni, lody w lecie, światło, czy woda w kranie, o paliwie do samochodu nie wspominając, to nie wszystko z czego nie chcemy zrezygnować, ale będziemy zmuszeni wytwarzać energię w inny sposób. Dlatego uwaga zwrócona jest również na kwestię alternatywnych źródeł energii i problemów z jakimi borykają się w naszym kraju ich zwolennicy.

Film ostrzega, ale przede wszystkim proponuje rozwiązania mogące pomóc powstrzymać nadchodzącą katastrofę. Te zmiany już zachodzą, są widoczne także w Polsce.

Właśnie znaleźliśmy się w Punkcie Krytycznym.

 

Po filmie zapraszamy na debatę w której wezmą udział:

Łukasz Bluszcz - producent, reżyser i scenarzysta dokumentalny, związany z Vision House Productions. Pracował jako dziennikarz i producent lokalny dla globalnych stacji informacyjnych, jak BBC, AL Jazeera, Discovery, Channel 5 i inne. Autor scenariuszy dokumentów Efekt Chopina (BBC World, TVP2) i Był Bunt (Al Jazeera, TVP Kultura). Producent i reżyser programów Discovery Channel Polska: Przystanek Bieszczady, Polska: Operacja Zmiana i in. "Punkt Krytyczny. Energia odNowa" to jego pełnometrażowy debiut reżyserski.

dr Aleksandra Kardaś - jest fizykiem atmosfery i redaktorką serwisu Naukaoklimacie.pl. Ukończyła studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zajmowała się metodami badania aerozolu atmosferycznego, chmur i transferu radiacyjnego w atmosferze. Aktywnie działa na polu popularyzacji meteorologii i wiedzy o klimacie.

Marcin Popkiewicz - analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko. Redaktor portali ziemianarozdrozu.pl i naukaoklimacie.pl. Przewodniczący polskiego oddziału ASPO (Association for the Study of Peak Oil) i członek rady programowej INSPRO. Laureat m.in. głównych nagród w konkursie „Dziennikarze dla klimatu 2015” i „Economicus 2016” w kategorii „Najlepsza książka propagująca wiedzę ekonomiczną”.

Tobiasz Adamczewski - jest ekspertem ds. klimatu i energii w Fundacji WWF Polska i byłym członkiem zespołu negocjacyjnego ds. klimatu w Ministerstwie Środowiska. Wcześniej pracował w firmie doradczej i firmie wdrażającej projekty odnawialnych źródeł energii. Jest absolwentem uniwersytetu w Toronto, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

 


 

Newsletter

(raz w tygodniu)